Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dönemin savcı ve hakimlerine soruşturma izni çıktı

08.08.2015 12:34
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, 17-25 Aralık soruşturmaları sonrasındaki eylem ve söylemleriyle ilgili açığa alınan savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yardım yataklık ettikler

PKK TWEETİNE DE SORUŞTURMA

Soruşturma izni verilen bir diğer konu ise Zekeriya Öz tarafından geçtiğimiz hafta sonu atılan PKK tweeti oldu. Gezi olaylarında PKK'nın sokağa inmemesini eleştiren Öz,"PKK müdahil olsaydı hükümet şu an olmayacaktı. PKK emri kimden aldıysa katılmadı" demişti. HSYK 3. Dairesi, bu mesajın da aralarında bulunduğu 5 ayrı tweet mesajı hakkında HSYK müfettişlerinin ayrıca istediği soruşturma iznini yerinde gördü. Bu izinler ardından müfettişler söz konusu savcılar hakkında inceleme safhasından soruşturma safhasına geçecekler. Soruşturma izni verilmesi hakkındaki HSYK 3. Daire kararları, Adalet Bakanı tarafından onaylanması halinde HSYK 2. Dairesi'ne gönderilecek. HSYK 2. Dairesi son soruşturma açılması ve iddianame hazırlanması konusunu karara bağlayacak. Görev suçu kapsamında hakim ve savcılar hakkında dava açılması durumunda yargılama Yargıtay tarafından yapılacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Zekeriya Öz'ün büyük tepki çeken PKK tweeti ile ilgili adli soruşturma da başlatmıştı. Basın Bürosu tarafından başlatılan soruşturma daha sonra Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'na gönderildi. Soruşturma bu büro bünyesinde devam edecek.

 

İLK DURUŞMA 25 KASIM'DA

Yargıtay, yolsuzlukla mücadele adı altında 25 Aralık darbe girişimini gerçekleştiren eski Savcı Muammer Akkaş ile eski Hakim Süleyman Karaçöl hakkındaki iddianameyi kabul etti. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, Akkaş'ın "görevi kötüye kullanma", Karaçöl'ün de "görevi ihmal" suçlarından yargılanacağı davanın ilk duruşma gününü de 25 Kasım olarak belirledi. Bu tarihte başlayacak yargılamada Akkaş 3 yıl, Karaçöl de 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri