Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dönemin savcısından büyük kıyak

18.04.2015 11:26
17 Aralık darbe girişimi sırasında Sarıgül’ün imar yolsuzluğunun Zekeriya Öz tarafından sümenaltı edildiği ortaya çıktı.

Dönemin savcısı Zekeriya Öz'ün kirli oyunları tek tek deşifre oluyor. 17 Aralık'ta hükümete darbe girişiminin mimarlarından Öz'ün o dönem dinlemeye takılan ve büyük imar yolsuzluğu ortaya çıkan Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün oğlu Emir Sarıgül'ün dosyasını sümenaltı ettiği ortaya çıktı.

HSYK'YA İHBAR ORTAYA ÇIKARDI

CHP'li belediyeler Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy’de imar yolsuzluğu yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Emir Sarıgül’e Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş’ın kıyak yaptığı belirlendi. HSYK'ya yapılan ihbarla ortaya çıkan skandala göre 17 Aralık soruşturması kapsamında Emir Sarıgül’ün isminin yer aldığı dosya, suçlu olduğuna dair delillerin ve dinleme kayıtlarının bulunmasına rağmen Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş tarafından işleme konulmamış. İhbar üzerine HSYK Sarıgül'e soruşturma başlattı. Müfettişler delillerin olduğu zarfı emanet bürosunda buldu. Zekeriya Öz’ün imzasıyla işlem yapılmış gibi gösterilen dosyada Sarıgül’ün CHP’li belediyelerin bulunduğu alandaki imar usulsüzlüğü bilgilerinin yer aldığı ortaya çıktı.

20 MART'TA İFADE VERDİ

2 Mart 2015’de ifadeye çağrılan Emir Sarıgül'e Zekeriya Öz ile bağlantısı soruldu. Sarıgül, Öz ile toplantı ve yemeklerde tanıştığını belirterek, şahsi ve menfaate dayalı ilişkilerinin olmadığını, hiçbir yardım talep etmediğini ve dosya içerisinde bulunan tapelerden haberinin olmadığını söyledi. Sarıgül’ün ifadelerini alan müfettiş raporu HSYK’ya gönderdi.

Akşam

Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri