Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dönüş yolu kabusu başladı

11.08.2013 00:27
Bayram tatilini İstanbul dışında geçirenlerin bir bölümü bugünden dönüşe geçti. Yarın daha yoğun olacağını düşünen birçok sürücü özellikle öğlenden sonra yola çıkarken, TEM ve feribot iskeleleri de hareketlendi.

Tatilcilerin İstanbul dışına çıkışlarını geçtiğimiz hafta Cuma gününden başlatıp 4-5 güne yaymaları nedeniyle bayram öncesi aşırı yoğunluk olmamıştı.

Ancak Pazartesi gününün iş günü olması nedeniyle İstanbul dışına çıkanların büyük bir bölümünün yarın yola çıkacağını dikkate alıp sıkıntı yaşamak istemeyenler bugünden dönüşe geçti.

İstanbul'u Anadolu'ya bağlayan köprü konumunda olan Kocaeli'de, iki yıldır, Yüksek hızlı Tren hattı çalışması nedeniyle tüm tren seferlerinin de yapılmaması nedeniyle trafiğin tüm yükü TEM ve D-100 karayoluna kaldı. Bugün saat 15.00'e kadar hem karayollarında, hem feribot iskeleleri sakinken, bu saatten sonra sonra hareketlenme başladı ve akşama doğru da yoğunluk arttı. Özellik'le saat 17.00'ye doğru TEM'de yoğun bir araç trafiği görülmeye başlandı.

İzmir ve Bursa istimaketinden gelen araç sürücülerinin tercih ettiği, Gebze Eskihisar ile karşılıklı sefer yapılan Yalova Topçular Feribot iskelesinde de şu saatlerde 17 feribot sefer yapıyor. Gebze Eskihisar'da fazla araç olmadığı için feribotlar burada bekleme yapmaksızın geri dönüyor.

TEM Otoyolu da Adapazarı'ndan itibaren İzmit'e doğru hareketlenmiş durumda. Aynı hareketlilik, Yalova-İzmit arasındaki E-130 Karayolu'nda da görülüyor.

a.20130810233759.jpg

Bu akşam ilerleyen saatlerde ve yarın çok daha fazla yoğunluk yaşanacağından, sürücüleri sıkıntıya sokan bazı noktaları hatırlatmakta yarar var:

Bu noktalardan biri, İzmit'te Kandıra Turnikeleri girişi de olan Bekirdere Rampası'nın başlangıç noktasında yolun 3 şeritten 2 şeride düşmesi ve burada trafiğin yavaşlaması. Ankara yönünden gelen araçlarla, D-100 Karayolu ve Yalova istikametinden gelen araç sürücüleri de buradan TEM'e girdiğinden hen araç sayısı artıyor, hem rampa başlangıcında yol iki şeride düştüğünden trafik, TEM'in Batı turnikeleri girişine kadar ağır ilerliyor. Bu nedenle sürücülerin, yüksek viyadük ve tünellerin de bulunduğu bu bölgede çok dikkatli olmaları ve aceleci davranmamaları isteniyor.

TEM'in çok dikkat edilmesi gereken diğer noktaları ise, Körfez-Hereke arasındaki Mağaraburnu mevkii, Dilovası Tünel çıkışı ve Dilovası Rampasının tamamı. TEM'in Kocaeli geçişinde bu noktalar, en çok kaza olan bölgeler olarak biliniyor.

FERİBOT İSKELELERI DOLDU, YOLLAR ADIM ADIM

İstanbul'a dönüşü yarına bırakmak istemeyenlerin yollara akın etmesiyle, birçok karayolu ile özellikle TEM'in Kocaeli geçişinde akşam saatlerinde yoğunluk oluştu. Bu arada Yalova Topçular'daki feribot iskelesindeki araç kuyruğu da sürekli uzuyor.

İzmir ve Bursa istikametinden gelen ve İzmit Körfezi'ni dolaşmak istemeyen araç sürücülerinin tercih ettiği, Gebze Eskihisar ile karşılıklı sefer yapılan Yalova Topçular Feribot iskelesi saat 20.00 sıralarında 17 feribot doldur boşalt sistemiyle sefer yapmasına rağmen tamamen dolu. Araç kuyruğu gişelerin dışından E-130 Karayolu üzerindeki köprüyü de geçti. Buradaki araçların bekleme süresi zaman zaman 35-40 dakikayı buluyor. Beklemek istemeyen sürücüler ise E-130 Kayolu'ndan İzmit'e devam edip buradan TEM'e giriyor.

TEM Otoyolunda ise Adapazarı'ndan itibaren İzmit'e doğru yoğunluk sürüyor. Kandıra Turnikeleri girişi Bekirdere Rampası'nın başlangıç noktasından itibaren yolun 3 şeritten 2 şeride düşmesi nedeniyle trafik adım adım ilerliyor. Bu bölgelerde bazı araçların radyatörlerinin su kaynatması veya maddi hasarlı kazalar nedeniyle trafik zaman zaman durma noktasına geldi. Gece geç saatlere kadar sürmesi beklenen trafikteki yoğunluğun yarın da devam etmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 2402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri