Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dört parti de başörtüsü için anlaştı

10.05.2013 11:06
CHP'nin çekimserliğini kaldırmasından sonra Anayasa Komisyo'nunda 4 parti de inanç özgürlüğünde anlaştı.

Vatan gazetesinden Şebnem Höşgör'ün haberine göre, Anayasa Yazım Komisyonu'nda CHP çekincesini kaldırınca dört parti'Hiç kimsenin dini inancının gereklerini yerine getirmekten men edilemeyeceği' hükmünde uzlaştı.

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK YOLU GÖRÜNDÜ

Yeni anayasa yazım çalışmalarında, kamuda ve eğitimde türbanın serbest hale gelmesinin yolunu açacak sürpriz bir uzlaşma sağlandı. Uzlaşma Komisyonu'nuntemmuza devam kararının ardından, yazım alt komisyonu önceki gün toplandı. Toplantıda daha önce üzerinde uzlaşma sağlanamayan 'Din vicdan ve inanç özgürlüğü' başlıklı madde yeniden ele alındı. Maddede pek çok fıkra görüş ayrılıklarını yansıtan 'parantezlerinden' arındırıldı.

"KİMSE FARKLI MUAMELEYE TABİ TUTULAMAZ"

Dört parti şu fıkrada anlaştı: "Hiç kimse ibadet, dini uygulama ve törenlerekatılmaya, dini inanç, düşünce ve açıklamaya zorlanamaz; ya da bunlarıyapmaktan men edilemez, dini inanç, düşünce kanaatlerinden ve inancınıngereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz,suçlanamaz, ve farklı bir muameleye tabi tutulamaz."

 

Daha önce CHP, "men edilemez" ve "farklı muameleye tabi tutulamaz"ifadelerine karşı çıkmıştı. CHP, Rıza Türmen tarafından temsil edildiği önceki günkü toplantıda bu çekincesini kaldırdı.

"NAMAZ SAATİNDE ÇALIŞMAK İSTEMEYEN MEMURA NE DİYECEĞİZ?"

Soruları yanıtlayan CHP'nin komisyon üyelerinden Süheyl Batum, şunları söyledi:

"Sanırım bir yanlışlık oldu. Sehven olmuştur. Düzeltilir. Örneğin Cuma günü bir öğrenci ya da öğretmen 'Bugüne ders koyamazsınız' dediği takdirde, bu dininin gereklerini yerine getirmek anlamına geleceği için neyapacaksınız? Bir başka örnek; kamuda mesai saatleri, tatil saatleri belli. Bir memur, 'Biz bu mesai saatlerine göre çalışmayacağız çünkü namaz vakitlerinde dinimizin gereğini yerine getiriyoruz' derse ne yapılacak?"

Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri