Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dosya operasyonu ödüllendirildi

22.04.2014 11:37
CHP’nin Tekin’in Yargıtay’daki dosyasının içinin boşaltılması karşılığında işadamı Hüseyin Avni Sipahi’nin Beşiktaş Belediyesi meclis üyeliğine seçtirdiği iddia ediliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi; gazeteci-yazar Zihni Çakır’ın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in Yargıtay’daki dosyasının içinin boşaltılmasını sağladığını iddia ettiği işadamı Hüseyin Avni Sipahi’nin Beşiktaş Belediyesi meclisüyeliğine seçilmesini sağladı.

 

CHP’li Hüseyin Avni Sipahi, CHP’nin, “yüzyılın yolsuzluk olayı” olarak iddia ettiği 17 Aralık kirli operasyonunda da şüpheli olarak gözaltına alınmıştı.

SİPAHİ, MECLİS ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPIYOR!

Akit’in haberine göre CHP’nin seçimi kazanmasının ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Hüseyin Avni Sipahi’yi “başkanvekili” yapmış. CHP’nin, kamuoyunun baskısı üzerine Hüseyin Avni Sipahi’nin, “başkanvekili” görevinden aldı. Sipahi, meclis üyesi olarak görevine devam ediyor.

ÇAKIR: “HÜKÜMETİ İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRMAK İSTEDİLER”

Zihni Çakır, Hüseyin Avni Sipahi’nin CHP’den Meclis üyesi olmasını eleştirdi ve “Bu kendi başına zaten CHP’nin yolsuzluk ile ilgili samimiyet derecesini ölçmeye yetiyor” dedi. Çakır, CHP’nin yolsuzluk söylemi üzerinden 30 Mart seçimler öncesi siyaseti şekillendirmeye çalışan yapılarla ilişkisinin ortaya çıktığını belirterek, “Bu yapılar, seçim öncesinde AK Parti’nin yolsuzluk ve rüşvet batağına bulaştığını bu anlamda toplumsal meşruiyetini kaybedip iktidardan uzaklaşacak bir sürecin başlamasını hedeflediler. Alternatif olarak da CHP’yi desteklediler. Her ne kadar bazı yerlerde MHP adaylarını destekledilerse de temelde CHP ile ittifak halinde idiler. CHP’nin Genel Başkanı siyaseti şekillendirmeye çalışan paralel yapının kendisine vermiş olduğu her türlü doneyi kullandı. AK Parti ile ilgili, kabinedeki bazı bakanlar, başbakan ve hatta başbakanın ailesi ile ilgili iddialarını her mitinginde dile getirip oralardaki taraftarlarına başbakana ‘Hırsız Tayyip’ şeklinde yuhalattırdı” ifadelerini kullandı.

“CHP İDDİALARINDA SAMİMİYETSİZ”

Hüseyin Avni Sipahi’nin 17 Aralık kirli soruşturmasında şüphelilerinden olduğunu ve “örgüt lideri” olarak suçlandığını hatırlatan Zihni Çakır, “Bu ismi CHP’den Beşiktaş’ta belediye meclis üyesi olarak aday göstermişsiniz, bu yetmemiş bir de bu adamı başkan yardımcısı yapmışsınız. Bu kendi başına zaten CHP’nin yolsuzluk ile ilgili samimiyet derecesini ölçmeye yetiyor. Bu da yeterli değil diyelim. Hüseyin Avni Sipahi kim? CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in geçmiş dönemde işlemiş olduğu bir suçtan dolayı almış olduğu cezanın Yargıtay’daki temyiz sürecinde içinin boşaltılması noktasında etkili olduğu söylenen bir isim. Gürsel Tekin eğer Haziran 2011 seçimlerinde milletvekili olmasaydı bugün cezaevinde idi. CHP’nin siyasal iktidarı yolsuzluklar ile suçlaması, paralel yapının siyasal iktidar üzerinde oluşturmaya çalıştığı algı operasyonunun sözcüsü konumuna gelmesine toplum 30 Mart’ta gereken cevabı verdi. Ben CHP’nin bu tavrına pek şaşırmıyorum, yarın, öbür gün Hüseyin Avni Sipahi tekrar başkan yardımcılığı görevine geri gelir. Bunun Kemal Kılıçdaroğlu tarafından herhangi bir kriter olarak değerlendirildiğini düşünmüyorum” dedi.

 

TEKİN, ‘RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK’ SUÇLAMASIYLA YARGILANIYOR!

 

Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘resmi evrakta sahtecilik yapmak’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı Gürsel Tekin’in dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bekletildiği tarihlerde avukatı tarafından incelenmesinin ardından, dosyadan 5 belgenin eksildiği belirlenmişti. Gürsel Tekin’in davası, milletvekili olduğu gerekçesiyle durdurulmuştu.

Bu haber toplam 4806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri