Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adayların hepsi de Başbakanlık vaat etti

15.01.2011 15:59
DP Olağan Büyük Kongresinde konuşan Genel Başkan adayları, partililere iktidar ve başbakanlık vaadinde bulundu

DP Olağan Büyük Kongresinde konuşan Genel Başkan adayları, partililere iktidar ve başbakanlık vaadinde bulundu. Adaylardan Ahmet Özal, DP'yi Meclis'e ardından da iktidara taşıyacağı sözünü verdi. Namık Kemal Zeybek ise, "Ben genel başkanlık için değil sizinle birlikte Başbakanlığa adayım." dedi.

Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan kongrede ilk konuşmayı Adnan Dağıstanlı yaptı. Dağıstanlı, Tansu Çiller'in aday olmadığını açıklamasının ardından aday olmaya karar verdiğini söyledi. Bunun sebebini ise başkalarının DP'le monte edilmek suretiyle partinin başkalarının eline geçmemesine engel olma olarak ileri sürdü. Dağıstanlı, isim vermeden Namık Kemal Zeybek'e yüklendi. Dağıstanlı, "En son hangi partide olduğunu bilmediğimiz kişiler partimizi ele geçirmeye çalışıyor." diye konuştu.

Dağıstanlı'nın ardından konuşan Ahmet Özal ise Demirel ve Özal'ın Türkiye'nin mimarı olduğunu söyledi. Özal'ın reformlarında işin içinde olduğunu anlatan Özal, DP'yi Meclis'e ardından da iktidara taşıyacağı sözünü verdi.

Namık Kemal Zeybek ise konuşmasına besmele ile başladı. Zeybek Dağıstanlı'la cevap verdi. Tansu Çiller döneminde kendisine yapılan çağrıya uyarak DYP'ye geldiğini iddia eden Zeybek, "Parti tabanının Çiller'e yönelmesini doğru bulduğunu söyledi. Gelseydi çok iyi olacaktı ama gelmedi. Biz zamanı gelince onunu çağırırız." ifadelerini kullandı. Zeybek, önce muhalefet görevini devralacağını öne sürerken, partililere Başbakanlık sözü verdi. "Ben genel başkanlık için değil sizinle birlikte Başbakanlığa adayım. Ben ona talibim." ifadelerini kullandı.

ZEYBEK'İN KONUŞMASI AYAKTA ALKIŞLANDI

Zeybek, konuşmasında muhalefete ağır yüklendi. Muhalefetin, Türkiye'nin büyük sorunlarının başında geldiğini ifade eden Namık Kemal Zeybek, "Biz önce muhalefet görevini devralacağız. CHP de AK Parti de MHP de oy verecek. Milli ve manevi insani değerlere bağlı bir partinin sırtı yere gelir mi? Bunları ortaya getirdiğiniz zaman işin yarısını çözmüşsünüz demektir." diye konuştu. Zeybek, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a da yüklendi. Teşkilatın borç içinde yüzdüğünü söyleyen Zeybek, böyle bir yapıyla iktidar yapılamayacağını kaydetti.

Konuşmasında iktidarı da çatan Zeybek, "Suriye sınırındaki münbit toprakları İsraillilere verilmeyeceğini söyledi. İsrail'e toprak verilmez." derken, Başbakan Erdoğan'ın Akif Arnavut idi sözünü eleştirerek, Başbakanın kötü niyetli olmadığını düşündüğünü ancak bilgisizliğine verdiğini ifade etti. Zeybek'in konuşmasının heyecansız salonu heyecanlandırması dikkat çekti. Zeybek'in konuşması ayakta alkışlandı.

CİHAN

Bu haber toplam 3686 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri