Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DTP'liler Öcalan'a Sayın Demek'te ısrarlı

19.03.2009 11:21
Beyoyoğlu Hacı Ahmet Mahallesi'nde, çoğunluğu DTP'li kadınlar olmak üzere yaklaşık 300 kişi ateş yakarak nevruzu erkenden kutlamaya başladı.
Kutlamalara DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı kutlamalarda konuşan Tuncel, "Kürt sorununun çözümü çok kolay. Muhataplarıyla görüşeceksiniz. Kimdir bunlar? Bir tarafı devlet diğer tarafı ise PKK ve sayın Öcalan'dır." dedi. Tuncel'in bu konuşması "Sayın Öcalan" sloganlarıyla desteklendi.

Akşam saatlerinde Hacı Ahmet Mahallesi'ndeki bir parkta toplanan 300 kişi, DTP Milletvekili Sebahat Tuncel'in gelmesiyle meydana büyük bir ateş yaktı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu grup halay çekip zılgıt atmaya başladı. Nevruzu erkenden kutlamaya başlayan gruba Sebahat Tuncel de katıldı. Tuncel de kadınlarla birlikte halay çekti. Bir süre sonra mikrofonu eline alan Tuncel 29 Mart yerel seçimleriyle ilgili konuşma yapmaya başladı. AK Parti, CHP ve MHP'yi düzenin partileri diye niteleyen Tuncel, "Türkiye'de Kürt halkının özgürlüğe kavuşması için çalışacağız. 30 yıldır çok büyük acılar çektik, canlar kaybettik. Çok gençlerimizi kaybettik, ister asker olsun ister gerilla olsun. Bu sorunun çözümünü istiyoruz. Bir dahaki nevruzu tutsak kutlamak istemiyoruz. Bir daha çocuklarımıza terörist denmesini istemiyoruz." diye konuştu. "Kürt sorunu çözülmedikçe Türkiye'nin demokratikleşmesi mümkün değil." diyen Tuncel, sözlerini, "Çözüm AB'de, ABD'de, Irak'ta değil. Bu sorunun çözümü çok kolay. Muhataplarıyla görüşeceksiniz. Kimdir bu muhataplar? Bir tarafı devlettir, diğer tarafı sayın Öcalan ve PKK'dır. Tek çözüm muhataplarıyla diyalogdur." dedi. TRT Şeş'in açılmasının önemli bir kazanım olduğunu söyleyen Tuncel, "TRT Şeş'in açılması, sizin yıllardır verdiğiniz mücadelenin sonucudur ancak ondan önce dağların yolu açılmalı ve sizlerin çocuklarınızla buluşmanız sağlanmalıydı." şeklinde konuştu. Tuncel'in konuşması, "Sayın Öcalan", "Yaşasın Kürdistan" sloganlarıyla bölündü.

Tuncel kutlama alanından ayrıldıktan sonra, bir süre daha ateşin etrafında halay çeken grup olaysız dağıldı. Kutlama alanında geniş güvenlik önlemi alan polis de olay çıkmaması üzerine alanı terk etti.
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri