Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dua tedaviyi hızlandırıyormuş!

14.05.2011 03:35
Rehabilitasyon kongresinde, duanın faydaları anlatıldı!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın, özellikle kırsal kesimde bel ve sırt ağrılarında uygulanan geleneksel 'kupa çekme' yönteminin bilimselliğinin kanıtlandığını ve tedavi amaçlı kullanımının yararlı olduğunu söyledi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlenen 23. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi'nde gazetecilere açıklama yapan Prof. Aydın, özellikle kırsal kesimde çeşitli fiziksel ağrılara karşı geleneksel olarak uygulanan 'kupa çekme'' yönteminin tıbbi olarak bilimselliğinin ortaya çıktığını bildirdi.

Aydın, ''Köylerde annelerimizin veya ninelerimizin bildiği kupa çekme yöntemini aslında biz şu anda vakum çekme olarak kullanıyoruz. Hatta tens denilen cihazın çalışma mantığı da kupa çekmekle aynıdır'' dedi.

Kupa çekmenin bilimsel temelinin bulunduğunu ve son derece faydalı olduğunu ifade eden Aydın, ancak bu tedavinin uzman denetimi ve gözetiminde yapılması gerektiğini söyledi. Aydın, bu yöntemin cilt duyu bozukluğu olanlarda, yaşlılar ve şeker hastalarında kullanılmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

-DUA TEDAVİ SÜRECİNİ HIZLANDIRIYOR-
Geleneksel tedavi yöntemlerine ilginin 1970'lerden sonra geliştiği ve bunun bir disiplin altında formüle edildiğini belirten Aydın, ''Günümüzde teknoloji inanılmaz bir biçimde ilerledi. Tıp da teknolojik imkanları sonuna kadar kullanıyor ancak bir yandan da geleneksel tedaviden vazgeçilemiyor. Şu anda hem teknolojiyi hem de geleneksel yöntemleri kullanan bütünleştirici bir tedavi sistemine gidiliyor'' diye konuştu.

Geleneksel tedaviler arasında, Çin menşeli tedavi yöntemleri, bitkisel kökenli tedaviler, elle tedavi yöntemleri ve zihinsel tedavilerin bulunduğunu ifade eden Prof. Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hatta dua etmenin bile insanların tedavisine psikolojik olarak iyi geldiği bilimsel olarak ispatlandı. Zaten iyileşecek olan bir insanın öncelikle buna inanması gerekiyor. Rahatsızlanan insanlar modern yöntemlerle tedavi olurken bunu zihinsel yöntemlerle de desteklemeli. İşte burada dua da devreye giriyor. Böyle durumlarda duanın bile tedavi sürecini hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.''

 

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri