Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düğümü 13 tanık çözecek

07.01.2011 09:26
Mutki’de yapılan kazıda cesedi bulunanlarla ilgili düğümü çözecek 13’üncü bir kişi bulunduğu öne sürüldü.

Bitlis’in Mutki ilçesinde önceki gün yapılan kazılarda 12 kişinin cesedi çıkarılırken olaydaki düğümü çözecek 13’üncü bir kişi olduğu öne sürüldü.

Bölgede yaşananları yakından bilen ve Star’a bilgi veren H.C. “Olay yerinde özel timin dışında 12 kişi değil 13 kişi vardı. 13’üncü kişi korucuydu. Her şeye tanık olan ve korucu olan bu kişi düğümü çözebilir. Eğer devlet ifadesini alırsa o zaman neler yaşandığı bir bir ortaya çıkar. İsmi bizde saklı olan bu korucu şu ana kadar konuşmaya yanaşmadı” dedi. Kazı yapılan yere yakın üç bölgede daha ceset bulunduğunu anlatan H.C, ailelerin kalan yerlerde de bir an önce kazı yapılması yönünde talebi olduğunu, savcılığın sırayla buraların da kazılacağı yönünde kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

‘KARDEŞİME BİR ÇİZGİ ÇEKERİM AMA...’

Öte yandan 20 yaşındaki Gülevi Eren’in, önceki gün cesedi çıkarılan 12 kişiden biri olduğu sanılıyor. Kazı çalışmalarına katılmak için Mutki’ye giden Gülevi Eren’in ağabeyi Mehmet Eren, kardeşinin sivil olduğunu, 1999’da kurşuna dizildiğini öne sürdü. Herkesin birbirini tanıdığı Mutki’de olayın ardından kendilerine haber ulaştığını, ancak bölgeye dahi sokulmadıklarını söyleyen Eren, şunları anlattı:”. Olayın olduğu yer Özel Harekat timine ait. Taradıktan sonra panzerlere atıp gömmüşler. Haber gelince kardeşimin cesedini almak istedik ama bizi bölgeye sokmadılar. Akıbetini sorduğumuz için babamla beraber iki üç gün işkenecede kaldık. Kardeşim 20 yaşındaydı askere gidecekti. O olaydan sonra bize bölgeyi cehenneme çevirdiler, o yüzden göç ettik. Kardeşim ölmüş, ben ona bir çizgi çekerim ama yeter ki bu işlerden sorumlu olan Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Doğan Güreş yargılansın.” 

FAİLİ MEÇHUL KAZISIYLA UMUTLANAN KIZILKAYA: AĞABEYİMİ İBRET OLSUN DİYE KARAKOL BAHÇESİNDE SÜRÜNDÜRÜP ÖLDÜRDÜLER

Teslim olduktan sonra öldürülerek karakol bahçesine gömüldüğü iddia edilen örgüt üyesi Alican Kızılkaya'nın kardeşi Mehmet Nuri Kızılkaya, sağ yakalanan ağabeyinin 'ibret olsun' diye karakol bahçesinde süründürüldükten sonra infaz edildiğini ileri sürdü. Kızılkaya, ağabeyinin, bölge komutanı Jandarma Binbaşı Arif Doğan'ın emriyle öldürüldüğünü iddia etti. Ağabeyini dağa çıkaranların da, öldürenlerin de aynı zihniyetteki kişiler olduğunu dile getiren Kızılkaya, "Ağabeyim Alican'ın öldürülmesi mi gerekiyordu, topluma kazandırılması mı? Bunun hesabını kim verecek?" diye sordu.

Bitlis'in Norşîn ilçesinde ikamet eden Mehmet Nuri Kızılkaya, ağabeyinin terör örgütüne katılışını ve kendi isteğiyle teslim olduktan sonra öldürülüşünü şöyle anlattı: "Ağabeyim Alican Kızılkaya, 1992 yılının son aylarında Bitlis-Diyarbakır karayolunda öldürülen bir PKK'lının cenazesini getiren konvoya katıldığı için Meydan Jandarma Karakolu'nda gözaltına alındı. Burada 2 aya yakın işkence gördükten sonra serbest bırakıldı. Bunun üzerine önce İstanbul'a gitti, sonra da dağa çıktı. Bir süre Kuzey Irak'ta kaldıktan sonra Bitlis kırsalına geldi. Benimle irtibata geçerek 'pişman' olduğunu söyledi. Teslim olduktan sonra yargıya sevk edilmesi gereken ağabeyim, günlerce işkence gördü. 'İbret olsun' diye karakol bahçesinde süründürüldükten sonra öldürüldü." Kızılkaya, ağabeyinin dağa çıkmasına 60 yaşındaki annesi Necrife Kızılkaya'nın dayanamayıp hastalandığını daha sonra da öldüğünü söyledi. Ağabeyinin dağa çıkmasına sebep olanlardan ve öldürenlerden hesap sorulmasını isteyen Kızılkaya, "Biz ailecek bu işin peşini bırakmayacağız. Yıllardır her yere başvurduk, sonuç alamadık. Bugün bir kez daha umutlandık." dedi. Ara verilen kazı çalışmasına, savcılar 1993 yılında belediyede kepçe operatörü olarak çalışırken çukurları açtığı belirtilen bir kişiyi de dahil etti. İfadesine başvurulan kepçe operatörü, o dönem talimatla nerede çukurlar açtığını savcılara anlattı. Bitlis ile çevre il ve ilçelerdeki kayıp yakınlarının, DNA örneklerinin alınması için savcılara başvurması gerekiyor. Kazıların önümüzdeki günlerde de devam edeceği öğrenildi. Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'na 6 ay önce gelen bir ihbar mektubu üzerine savcılar 3 gün önce harekete geçti. Mutki İlçe Jandarma Komutanlığı'nın bulunduğu tepenin eteklerinde yapılan kazıda 12 cesede ait kemik ve elbiselere ulaşıldı. Bulunan insan kemikleri Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Cesetlerin sivillerin yanı sıra terör örgütü mensuplarına ait olabileceği belirtildi. Jandarma ve polisin birlikte hareket ettiği bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Dört tarafı dağlarla çevrili ilçede bütün tepelere asker konuşlandırıldı.

İHD BAŞKANI: SADECE BİTLİS'TE 3 BİN FAİLİ MEÇHUL VAR

İnsan Hakları Derneği Bitlis Şube Başkanı Hasan Ceylan, sadece Bitlis'te 3 bin faili meçhul cinayetin olduğunu söylüyor. 1993 ve 1998 yılında JİTEM'in kurucusu olduğunu itiraf eden terör örgütü Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan'ın Bitlis'te görev yaptığını belirten Ceylan, faili meçhul ve cinayetlerin o tarihler arasında işlendiğini vurguluyor. Ceylan, 12 cesedin çıktığı Mutki'de 38 yerde toplu mezar olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: Star/ Zaman


 

Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri