Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dündar ve Kanal D neden suskun?

09.03.2012 09:43
Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, Ergenekon davasında konuşan gizli tanık Kıskaç'ın, Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi olayının zanlılarından Fehriye Erdal'ın Almanya'da kaldığı evin, yapım ve sunuculuğunu üstlendiği Arena programı tarafından deşifre edildiği ve

Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, Sabancı suikastının faili Fehriye Erdal'ın evinin deşifre edilerek kaçmasının sağlandığına yönelik iddialara 4 gündür suskun duruyor.

Dündar, Ergenekon davasında konuşan gizli tanık Kıskaç'ın, Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi olayının zanlılarından Fehriye Erdal'ın Almanya'da kaldığı evin, yapım ve sunuculuğunu üstlendiği Arena programı tarafından deşifre edildiği ve Fehriye Erdal'ın Almanya'dan kaçmasının sağlandığı iddialarına cevap vermedi.

Dündar'ın yanı sıra Kanal D Televizyonu'ndan da bir açıklama yapılmadı.

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamenin delil klasörlerinde ‘Kıskaç' isimli gizli tanığın, Fehriye Erdal'ın kaçışıyla ilgili ilginç açıklamaları yer alıyor.

Jandarma İstihbarat elemanı olarak çalıştığını söyleyen‘Kıskaç' isimli gizli tanık, “Fehriye Erdal'ın Almanya'da kaldığı yeri devlet öğrenmişti ama Aydın Doğan'ın televizyonu bu yeri deşifre ederek Sabancısuikastının failinin kaçmasını sağladı” demiş, Uğur Dündar'ın yardımcısının,“Fehriye Erdal'ın kaldığı yerle ilgili bilgileri MİT'ten 15.000 dolar karşılığında satın aldıklarını” kendisine söylediğini iddia etmişti.

DÜNDAR FERHİYE ERDAL'IN EVİNİ DEVLET GÖREVLİLERİNE BİLDİRMEDİ, ALMANYA'DAN KAÇTI

Uğur Dündar, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde hazırlayıp sunduğu Arena programında, Fehriye Erdal'ın Almanya'nın Frankfurt şehrinde yaşadığı evi görüntülemiş ve Fehriye Erdal söz konusu yayından sonra Almanya'dan ayrılmıştı.

Uğur Dündar, hakkında yakalama çıkartılan Sabancısuikastinin faili Fehriye Erdal'ın kaldığı evi devletin güvenlik görevlileri ve Almanya Büyükelçiliği'ne neden bildirdiğine sorulara cevap vermiyor.

“UĞUR DÜNDAR, POLİS BULMADI, MİT BULMADI AMA BİZ BULDUK”

‘Kıskaç' isimli gizli tanık, Fehriye Erdal'ın Almanya'dan kaçışını söyle anlatıyor:

“Cezaevinde mektup okuma komisyonuna getirildim. Teröristlerin birbirlerine yazdıkları yazışmaları okuyarak deşifre ediyordum. Sabancı suikastı faili Fehriye Erdal'ın, PKK terör örgütü mensubu Cafer Kod Turabi Erdoğan'ın abisi olan Rıza Erdoğan tarafından Almanya'nın Frankfurt şehrinde tutulduğunu, kaldığı apartmanın Türkan Erdoğan apartmanı olduğunu tespit ettim. Fehriye Erdal'ın kaldığı yerin açık adresini vereceğimi belirtmem üzerine savcıbeyin aracılığıyla cezaevine gelen MİT mensubu olduklarını söyleyen kişilerle görüşerek Fehriye Erdal'ın açık adresini verdim. Sabancı suikastı faili Fehriye Erdal'ın açık adresini MİT mensuplarına verdikten 15 gün sonra Aydın Doğan'ın televizyonu Kanal D'de Arena programında verdiğim adresten çıkarken Fehriye Erdal ile yanında Musa Aşoğlu'nu gösterdiler. Aydın Doğan'ın televizyonu bu görüntüleri gösterirken, “polis bulmadı, MİT bulmadı ama biz bulduk” diyordu halbuki bu bilgiyi ben MİT'e vermiştim. Fehriye Erdal'ın kaldığı yeri devlet öğrenmişti ama Aydın Doğan bu yeri deşifre ederek Sabancı suikastının failinin kaçmasını sağladı.

Kendilerine Fehriye Erdal'ın adresini verdiğim MİT görevlileri tekrar gelerek görüşmek istediklerinde ben Cumhuriyet Savcısına“bunlar bilgileri satıyorlar” dedim, o da bir daha görüşmeyelim dedi ve bir daha MİT'le görüşmedim. Bu arada şunu söyleyeyim, 1999 yılında tam açık cezaevindeyken izinli olarak İstanbul'a gelerek Sabancı Center'de toplantıya katıldım. Oradan Kanal D'ye geçtik, Arena programında Uğur Dündar'ın yardımcısıKemal Bey; “Fehriye Erdal'ın kaldığı yerle ilgili bilgileri MİT'ten 15.000 dolar karşılığında satın aldıklarını” bize söyledi. (...)

“MİT'E VERDİĞİM ADRES, DAHA SONRA UĞUR DÜNDAR TARAFINDAN ARENA'DA YAYINLANDI”

Gizli tanık Kıskaç, birinci Ergenekon davasının 215. ve 216. duruşmalarında Uğur Dündar hakkındaki açıklamalarını tekrarlamıştı.

Kıskaç, JİTEM adına ve daha sonra MİT adına çalıştığını,hapiste olduğu sürede cezaevinde Mektup Okuma Komisyonu'nda görev yaptığını söylemiş,cezaevine gelen bazı mektuplarda Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın Almanya'daki adresinin de bulunduğunu belirterek, “Erdal'ın adresinin, Almanya'nın Frankfurt şehrindeki, Petersberger STR 30 Türkan Erdoğan Apartmanıolduğunu öğrendim. MİT'e verdiğim adres, daha sonra Uğur Dündar tarafından Arena'da yayınlandı. Ardından Kanal D Televizyonu'ndan Kemal Bey'le görüştüm, kendisi ‘bilgiyi 15 bin dolar karşılığında aldığını' söyledi” demişti.

KENAN KIRAN / AKİT 

Bu haber toplam 3524 defa okunmuştur
DÜNAR değil DÜNDAR
hasan eleştirici
LÜTFEN DÜZELTİN
09 Mart 2012 Cuma 10:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri