Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Böyle Değişecek!

09.11.2013 12:30
National Geographic, yeryüzünde tüm buzulların erimesi durumunda dünya haritasının nasıl değişeceğini araştırdı

Bilim insanları bütün buzullar ın 5 bin yılda eriyeceğini açıkladı.
Olası ihtimalde, Türkiye 'nin kıyı şeridinin büyük bir kısmı sular altında kalacak.  
Danimarka , Hollanda ve Belçika ise tamamen yok olacak.

Küresel ısınma nedeniyle tüm buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık 65 metre yükselecek. Bu durumda bir çok yarım ada, ada haline gelecek. Bilim insanları, bütün buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, bu süreçte sıcaklık ortalamasının da 14.4 dereceden 26.6 dereceye çıkması bekleniyor.

ÜÇ ÜLKE YOK OLACAK

National Geographic 'in yaptığı çalışmada buzulların tümü eridiğinde Danimarka, Hollanda ve Belçika'nın tüm toprakları sular altında kalacak. Özellikle Kuzey Avrupa'yı etkileyecek olan afetin, Türkiye'nin de kıyı şeridinin sular altında kalmasına neden olacağı öngörülüyor. 

SULAR ALTINDA KALACAK İLLER

Marmara Bölgesi'nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa'nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken, Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. 

Ege Bölgesi'nde İzmir'i yutan sular, Yunan Adaları'nı denize gömecek. Akdeniz Bölgesi'nde ise Adana'daki Çukurova deltası tamamen sular altına gömülecek. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası'da yüzde 20'lik bir kısmını kaybedecek.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 2680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri