Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya Devlerine Rakip 'Milli Helikopter'

13.10.2011 08:30
Türkiye'nin ''2023 Vizyonu'' çerçevesinde ortaya koyduğu yeni sanayi hamleleri arasında yer alan ''Milli Helikopter'' projesi kapsamında ''Ortak Akıl Buluşması'' gerçekleştirildi.

Atılım Üniversitesinin desteğinde ve Savunma Sanayii Müsteşarlığının himayesi ve ev sahipliğindeki toplantının moderatörlüğünü Atılım Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, SSM Helikopter Daire Başkanı Köksal Liman, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, 70 kamu kurum ve kuruluşundan 150 temsilcinin katıldığı toplantıda, yerli helikopterin üretimi, üretim örgütlenmesi, tasarımı ve işletme modeline kadar çeşitli aşamaların tartışıldı.

Sürdürülebilirliğin öncelikli ve önemli olduğu vurgulanan milli helikopter projesinde hedefin, tasarımı Türk mühendislerce yapılan, alt sistemlerin ülke ihtiyaçlarına göre belirlendiği, uluslararası sivil sertifikasyona sahip, performans ve fiyat açısından rekabet edebilecek bir helikopter tasarlanıp, Türk ve dünya pazarına sunmak olacağı belirtildi.

Toplantıda ortaya konan düşünceye göre, Türkiye'nin kendi helikopterini tasarlayacak ve üretecek olması, birçok farklı sektördeki teknolojik gelişmeyi ve büyümeyi de beraberinde getirecek. Türk savunma sanayiinde, milli helikopter üretimi sayesinde yeni iş birlikleri geliştirilecek, stratejik bir yaklaşım oluşturulacak.

Ele alınan fikirler, Atılım Üniversitesince tarafından bilimsel yöntemlerle analiz edilecek, elde edilen sonuçlar üzerinden milli helikopter tasarım ve üretimine ilişkin temel strateji belirlenecek. 

Bu haber toplam 3514 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri