Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya ülkelerine fark attık!

05.03.2013 11:43
Türkiye 2009-2011 yılları arasında, marka, endüstriyel tasarım ve faydalı model tescili alanlarında 4. oldu.

 

tarafından her yıl açıklanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri kurum tarafından infografik olarak yayınlandı. Sinai mülkiyet haklarının temelini oluşturan marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurularının son 3 yıldaki büyüme oranlarına yer verilen infografikte, Çin dört alanda da birinciliği kimseye kaptırmadı. Taklit ürünlerin anavatanı olarak bilinen Çin'in sinai mülkiyet haklarının korunmasına verdiği önemin hızla artması dikkat çekiyor. 
 
WIPO tarafından yayınlanan infografikte yer alan rakamları yorumlayan Destek Patent Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, Türkiye'nin, faydalı model başvurularının artış oranında Çin, Avusturalya ve Rusya'nın ardından dördüncü olduğuna dikkat çekerek, endüstriyel tasarım ve marka başvurularındaki artış oranıyla da üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Erguvan, marka başvurularındaki artışta da Türkiye'nin yüzde 16'lık oranıyla, yüzde 10,4'lük büyüme gerçekleştiren ve Avrupa Birliği (AB)  marka başvurusu olarak bilinen OHIM başvurularının üzerinde yer aldığını belirtti.
 
"TASARIMDA AB VE ABD 'YE FARK ATTIK"
 
Bora Erguvan, Türkiye'nin buluşların dış görünüşlerinin korunduğu endüstriyel tasarım başvurularında yüzde 14,9'luk büyüme oranı yakaladığına da dikkat çekti. Bu oran ile yüzde 8,7'lik ABD ve yüzde 7,6'lıkAlmanya gibi ülkelere iki kat fark attığının da altını çizdi. 
 
Diğer yandan Çin'in tüm dünyada yapılan patent başvurularının yüzde 29,4'lük orana sahip olarak rakiplerine büyük fark attığını aktaran Erguvan, Türkiye'nin ise patent başvurularında listeye giremediğini belirtti. Çin'den sonra en fazla büyümeyi Hindistan'ın gerçekleştirirken, Apple, Microsoft, Google gibi teknoloji devlerini bünyesinde barındıran ABD'nin bu iki ülkenin gerisinde kaldığını da dile getirdi. 
 
(CİHAN)
 
Bu haber toplam 1726 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri