Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi

27.03.2013 00:55
Bir kıta düşünün ki son 500 yıldır amansız bir şekilde sömürülüyor.

Dünyanın en fakir ülkeleri tarih boyunca köle ticareti,ucuz hammadde kaynağı,sömürülen zengin yer altı ve yer üstü kaynakları,salgın hastalıklar,iç çatışmalar,soykırımlar gibi birçok kelimeyle özdeşleşen kıtada yani Afrika’da bulunuyor.

‘Kara’ sıfatı Afrika ile özdeşleştiği kadar başka hiçbir kelimeyle özdeşleşemedi. Sömürgecilik tarihinin en acımasız,en kanlı,en acıklı hikayeleri bu kıtada yazıldı.

Esasında dünyanın en kaliteli yer altı madenleri Afrika’da yer alıyor. Buna rağmen ülkeler kendi kaynaklarını hala kendi insanları için kullanamıyorlar. Başta eski Avrupa sömürge devletleri olmak üzere dünyanın diğer gelişmiş ülkeleri kendi güçlerini korumak için Afrika’yı ve onun eşsiz kaynaklarını bir satranç oyununa çevirmiş durumda ve hepsi şah demek için uğraşırken mat olan sadece Afrika. Kısacası Afrika’da filler tepişirken çimenler ezilmeye devam ediyor.

En büyük adaletsizliğin yaşandığı bu kıta dünyadaki gelir dağılımı adaletsizliğinin de en büyük mağduru. Kişi başına düşen milli gelire göre karşılaştırma yapıldığında Afrika’nın neden bu kadar ‘Kara’ olduğu çok daha iyi ortaya çıkıyor. Sözgelimi kişi başına düşen gelir Katar’da 103.000$, Lüksemburg’da 81.000$,ABD’de 49.000 $ iken en fakir ülke olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde sadece 348$.

(TurkArabNews)

En fakirler listesinde Demokratik Kongo Cumhuriyetini sırasıyla aşağıdaki Afrika ülkeleri takip ediyor:

Bu haber toplam 7326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri