Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyanın en fakir ve en cömert başkanı!

03.11.2012 01:15
Latin Amerika ülkelerinden Uruguay’ın devlet başkanı yaşantısıyla adeta ‘İslamcı geçinen liderlere de bakınız’ dedirtiyor. Jose Mujica maaşının çok büyük kısmını bağışlıyor. En değerli mal varlığı ise kaplumbağa arabası!

Uruguay devlet başkanı Jose Mujica’nın dünyanın en fakir ancak aynı zamanda en cömert devlet başkanı olduğuna işaret ediliyor. Öyle ki kendisini maaşının yüzde doksanını hayır kurumlarına bağışlıyor.

Mujica son dönemde El Mundo gazetesine verdiği röportajda 12500 dolar aylık aldığını, bu paranın sadece 1250 dolarını kendine ayırdığını geri kalanını ise hayır kurumlarına bağışladığını söyledi.

Mujica, kendisine ayırdığı miktarın iyi bir hayat yaşayabilmek için yeterli olduğunu, dahası özellikle halkının büyük kısmı bundan çok daha az bir para ile geçinirken yetmesi gerektiğini vurguladı.

Ardından sahip olduğu en değerli şeyin 1945 Amerikan Doları değerindeki 1987 model Volkswagen (kaplumbağa) model arabası olduğuna işaret etti.

76 yaşındaki Jose Mujica 2010 yılının Mart ayından beri senato üyesi olan eşi Lucia Topoulanski ile beraber bir çiftlik evinde yaşıyor. Eşi de kendisi gibi maaşının bir kısmını bağışlıyor.

Uruguay başkanının ne banka hesabı ne de borcu bulunuyor. Tek temennisinin ise başkanlık görevinde kaldığı süre boyunca eşiyle beraber çiftliğinde huzurlu bir şekilde yaşayabilmek olduğuna işaret ediyor.

Uluslar arası Şeffaflık endeksine göre Uruguay’da yolsuzluk oranı Mujica’nın yönetimi sırasında önemli ölçüde düştü. Öyle ki Güney Amerika’da yer alan bu ülke Latin Amerika’daki en az yolsuzluğun görüldüğü ülkeler sıralamasında ikinci sırayı yer alıyor. ()KüreselHaber)
 

Bu haber toplam 7218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri