Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Düşen F-16'nın pilotu şehit oldu

13.05.2013 22:29
Osmaniye'nin Amanoslar Bölgesi'nde bir F-16 uçağı düştü. uçağın pilotu şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Amasya'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 uçağı ile görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum" mesajını müteakip irtibat kesildiği bildirildi.

Amasya'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait bir F-16 uçağı ile Osmaniye'nin Amanoslar Bölgesi'nde saat 14.15 sıralarında irtibat kesildi.

Kazadan önce "atlıyorum" mesajı veren pilotun sağ olarak kurtulduğu bildirildi. Kazanın ardından ekipler, olay yerine doğru hareket etti.

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle:

5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir.

Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ambulans ve askeri araçlar harekete geçti

Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları bölgesinde irtibat kesilen F16 savaş uçağını bulmak için ekipler harekete geçti.

Kaybolan uçağı bulmak üzere Osmaniye merkeze bağlı Yarpuz köyü istikametine askeri araçların ve ambulansların gittiği gözlendi. Uçağın neden düştüğü henüz bilinmiyor.

Uçağın enkazına ulaşıldı

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına saat 18.45'de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin de enkaz bölgesine ulaştığını belirtti.

Vali Cerrah'tan açıklama

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah,  Amanoslar bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16/C uçağının kokpit camı ile bazı parçalarına ulaşıldığını bildirdi.

Vali Cerrah, yaptığı açıklamada, bölgeye sevk edilen AFAD ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sonucu uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası yakınlarında ulaşıldığını kaydetti.

Öncelikle pilotun bulunmasına yönelik bölgede çalışmaların sürdüğünü aktaran Cerrah, "Uçağın kokpit camı ile bazı parçalarına ulaşıldı" dedi

Bir ambulans helikopterin Osmaniye Devlet Hastanesi yakınlarında bekletildiğini de belirten Cerrah, takviye olarak Adana'dan da AFAD ekibi istediklerini söyledi.

Bu açıklamanın hemen ardından yaptığı ikinci bir açıklamayla pilotun şehit olduğunu duyurdu.

PİLOT ŞEHİT OLDU!

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Amanoslar bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16/C uçağının pilotunun şehit olduğunu bildirdi.

Vali Cerrah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yapılan çalışmalar sonucu, daha önce uçağın enkazının bulunduğu Çaksır Yaylası bölgesinde uçağın pilotunun cenazesine ulaşıldığını söyledi.

Pilotun kimliği açıklandı

Amanoslarda düşen F-16 savaş uçağının pilotu Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğu bildirildi. Havadan ve karadan sürdürülen asker, polis ve köylülerden oluşan yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında saat 21.15 sıralarında Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un cesedine ulaşıldı. 

Bu haber toplam 3094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri