Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ecdada açıktan küfrediyorlar!

02.01.2011 12:04
Diziye göre Kanuni Sultan Süleyman Han, zevk ve eğlence düşkünü bir padişah ! Dahası da var.
Kamuoyu, son günlerde Show Tv'de seyrettiği bir dizinin fragmanının şokunu yaşıyor. Yakında yayına başlayacak dizinin adı "Muhteşem Yüzyıl". Dizi, iddiaya göre Dünya'nın "muhteşem" adıyla andığı Osmanlı Devleti'nin en parlak döneminin padişahı, Kanuni Sultan Süleyman Han'ı konu ediniyor. Fragmanlarda çizilen Kanuni portresi ise gerçeğin tam tersi.

Günlerdir Show Tv ekranlarında dönen fragmanlarla, Kanuni Sultan Süleyman, zevk ve eğlence düşkünü bir padişah biçiminde resmediliyor.
Mehmet Niyazi, Yavuz Bahadıroğlu ve Prof. Dr. Semavi Eyice gibi Türkiye'nin önde gelen tarihçileri, bunun geçmişimize yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu vurguluyorlar. Tarihçiler, kanuni Sultan Süleyman'ın, 600 yıl dünyaya adaleti ile hükmetmiş büyük devletin, dünyada bugün bile saygı ile anılan en önemli padişahlarından biri olduğunu hatırlattılar. Tarihçi - yazar Mehmet Niyazi, Osmanlı padişahları ile ilgili çok önemli bir noktaya dikkat çekti. Niyazi'ye göre Kanuni Sultan Süleyman bir dahi idi. Dizi tanıtımlarında anlatılanları "iftira" olarak niteleyen tarihçiler, bu hakareti "milletin vicdanı kabul etmez" görüşünde.



Yüzyıllık rezalete 'muhteşem' tepki

Kanuni Sultan Süleyman'ı 'kadın düşkünü', saray haremini de 'cariye yuvası' olarak yansıtan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine tepki yağıyor. Show TV'de başlayacak dizi için yapımcıları e-mail bombardımanına tutan izleyiciler, sosyal paylaşım sitelerinde "Muhteşem Rezalet" kampanyası başlattı.

Osmanlı tarihini çarpık harem anlayışına mahkum bir anlayışla yansıtan 'Muhteşem Yüzyıl' adlı diziye, sosyal paylaşım sitelerinde tepki yağıyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatma iddiasıyla 05 Ocak'ta yayınlanmaya başlayacak dizi,internetsitelerinde binlerce kullanıcı tarafından 'Muhteşem Rezalet' başlığı altında protesto ediliyor. Tartışmalı dizinin reyting kaygısıyla cinselliğe boğulan ve tarihi gerçeklerden uzaklaştırılan senaryosunun dün Yeni Şafak'ta gündeme getirilmesinin ardından sosyal paylaşım sitelerinden protesto sesleri yükselmeye başladı..

KANUNİ'Yİ 'HAREM'E GÖMEMEZLER

Diziyle ilgili ilk tepkiler tarihçilerden geldi. Batının Osmanlı paradigmasından daha sakat bir bakış açısıyla dizinin çekildiğini söyleyen Kanuni kitabının yazarı Oktay Tiryakioğlu, salt reyting kaygısıyla çekilen dizinin tarihi saptıracak yönlendirmelerle dolu olduğunu söyledi. Tarihçi yazar Mustafa Armağan da Kanuni'nin içki içtiğine dair tarihi belgenin olmamasına rağmen, dizide bunun kullanılmasının yanlış olduğunu dile getirdi. En sert tepki ise Yazar Yusuf Kaplan'dan geldi. Aynı zamandaİstanbulKültür Başkenti Ajansı'nın Sinema Direktörü olan Kaplan, "Kültürden yoksun cahil insanların işi" diyerek sert eleştirilerde bulundu.

YAPIMCILARA TEPKİ YAĞIYOR

Diziyi protesto etmek isteyen internet kullanıcılarından bazıları sosyal paylaşım ağı Facebook'ta "Muhteşem Yüzyıl Adlı Rezalet Diziyi Protesto Ediyoruz!" grubu oluşturulurken, gruba ilk günde yazılan yorum sayısı bini buldu. Yapımcılara mektup da yazan izleyiciler, yazdıkları mektupta şu ifadelere yer verdi: "BizlerFacebookgibi sosyal platform da yüzbinlerce üyesi olan sayfa ve Osmanlı torunları olarak, ecdadımızın kemiklerini sızlatacak hiç bir etkinliğe, oluşuma izin vermeyeceğimizi sizlere ilan ediyoruz"

Olmayan harem dünyası

Yapımcılığını Timur Savcı'nın üstlendiği dizide, 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın sözde hayatı anlatılıyor. 5 Ocak'ta Show TV ekranlarında seyirciyle buluşacak olan dizide, Kanuni'yi Halit Ergenç canlandırırken, Valide Sultan'ı ise Haziran Gecesi, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde oynayan Nebahat Çehreoynuyor. Dizi için hazırlanan dört ayrı fragman da Kanuni'nin olmayan "harem dünyası" ön plana çıkartılıyor. Eleştirmenler reytingi adına popüler oyuncuların dizi için toplatıldığını ve aynı kaygıyla, tarihi gerçeklerin çarpıtılarak senaryonun çok tartışılacak hale getirildiğine vurgu yapıyor.

İzlemeyin izlettirmeyin

Diziyle ilgili vatandaş internette tepkilerini dile getiriyor. Sosyal paylaşım ağında ve dizinin fan sitesine tepkilerini yazan internet kullanıcıları dizinin yayından kaldırılmasını istiyor.

* Büşra BuLut: "ELimizde sadece tertemiz ve şanLı tarihimiz kaLmıştı..Bi ona dokunamamışLardı Bu qüne kadar ama maaLesef qörüyoruz ki ecdadımızı da kirLetmeye çaLışıyoLar...

* Çağrı Aygül: "şerefli tarihîmizi 6

asır dvam ettirdik bnlar 50 bölümde kirletememeli.!!"

* İhsan Alkan: "Haremlik selamlık dizisi çekiçeğineğizi bi istanbulun fethi filmini çekin.dünya tarih ezberlesin 29 Mayıs 1453"

* Sinan Gürbüz: "butun benlıgimle kınıyorum bunu tek sekılde pırotesto edebılırz ızlemıyerekve ızletmıyerek reytıngı duşuk oldumu yalan olur saygılarımla" (Yenişafak)


SAMANYOLUHABER.COM

 

Bu haber toplam 2590 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri