Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ecevit ve Sezer'in gördüğü belge

27 Ocak 2009 / 10:58
Perinçek, MİT tarafından hazırlanan Ergenekon şemasının 2002'de dönemin Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Ecevit'e gösterildiğini iddia etti.
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Doğu Perinçek, dünkü duruşmada savunmasını sürdürdü. Abdullah Öcalan'ın isteği üzerine terörist başına, avukatları aracılığıyla tavsiye mektupu gönderdiğini söyledi. MİT tarafından hazırlanan Ergenekon şemasıyla ilgili açıklamaları ilginçti: "Tuncay Güney'den elde edilen bilgiler doğrultusunda bu şemalar yapıldı. Sezer ve Ecevit'in önüne "Türkiye'de bir darbe planı var' diye şemalar götürülüyor. Kıvrıkoğlu'nun itibarını zedelemek için yapılıyor. O şemalar 2002 sürecinde kullanıldı. Bana o dönem bakanlık yapmış iki DSP'li isim bunu söyledi. Onları ikna edebilirsek tanıklık yapmaları için mahkemeye getireceğiz." Partisinin TSK'ya sızma planının bir parçası olduğu iddia edilen Karargah Evleri'yle ilgili bilgilerin basına sızdırılmasına tepki gösterdi.

Mahkeme başkanıyla ilginç diyalog

Perinçek, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a suikast yapacakları iddiasına da değindi. "Buradan Ardahan'a kadar yürüyerek gidelim herkese soralım; 'Büyükanıt'a ben mi, yoksa Köksal Şengün'mü (mahkeme başkanı) suikast düzenler?' diyelim. Perinçek sıfır, Şengün diyenler yüz binler çıkar. Çünkü beni tanıyorlar." dedi. Bu sözler üzerine Şengün, "Onun için mi siz yüzde sıfır çıkıyorsunuz, biz yüzde 50." diye konuştu.

Encümen-i Daniş'in tek kadın üyesi; CHP'li Serter

Ergenekon soruşturmasıyla birlikte adı gündeme gelen Encümen-i Daniş'in ilk ve tek kadın üyesinin CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter olduğu ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi'nde rektör yardımcılığını yürüttüğü sırada başörtülü öğrencilere yönelik kurulan ikna odaları ile kamuoyunun tanıdığı, Cumhuriyet mitinglerinde boy gösteren ve son olarak "Türkiye'de yaşamaktan utanç duyuyorum." diyen Nur Serter, 2006 yılında Encümen-i Daniş'e seçilmiş. Serter, 22 Temmuz seçimlerinde CHP'den milletvekili seçildikten sonra grubun toplantılarına katılmamış. Bugün Gazetesi'nin haberine göre Serter, üyelik sürecinde yaşadıklarını ve Encümen-i Daniş'i şöyle anlattı: "Encümen-i Daniş, bir düşünce kuruluşudur. Yıllardır vardır. Moda Deniz Kulübü'nde toplanır." Nur Serter'in babası Kurmay Albay Emin Aytekin'in de 1960'lı yıllarda Encümen-i Daniş üyesi olduğu anlaşıldı. 27 Mayıs'ta İstanbul Örf-i İdare kurmay başkanı olan Aytekin, Talat Aydemir cuntası ile beraber hareket ettiği gerekçe gösterilerek 1962 yılında ordudan atılmıştı
Kaynak:
Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri