Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Efsane futbolcudan önemli açıklamalar

14.05.2011 03:43
Galatasaray tarihinin en büyük başarısı, aynı zamanda Türk futbol tarihinin en büyük başarısı olarak da nitelenen UEFA Kupası zaferini yaşatan efsane kadronun önemli isimlerinden biri olan Arif Erdem, Stockholm'de idi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Galatasaray tarihinin en büyük başarısı, aynı zamanda Türk futbol tarihinin en büyük başarısı olarak da nitelenen UEFA Kupası zaferini yaşatan efsane kadronun önemli isimlerinden biri olan Arif Erdem, Stockholm’de üniversite öğrencileri tarafından kurulan Galanthus Student Platformu (GSP)adlı öğrenci derneğinin düzenlediği bir konferansta konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan GSP başkanı Cemal Yılmazer, derneklerinin lisan, doktora, mastır yapan öğrencilerin oluşumundan kurulduğunu söyledi. 2009 yılında derneklerinin faaliyete geçtiğini söyleyen Yılmazer, İsveç’in diğer şehirlerinde de aynı çatı altında dernekler kurmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Dernek başkanı Yılmazer’in kısa konuşmasından sonra Arif Erdem’in tarihe geçen unutulmaz gollerinden bir bölüm, sinevizyon eşliğinde katılımcılara sunuldu. Katılımcılardan büyük alkış alan sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Galatasaray’ın unutulmaz golcüsü Arif Erdem, Soru- Cevap şeklinde önemli konulara değindi.

Türk futbolunun 10 yıl önce uluslar arası arenada Milli takım ve Kulüp takımları bazında önemli başarılar yakalarken, şimdilerde duraklama dönemine girmesini Yabancı transferinin çokluğuna bağlayan Arif Erdem, ‘’Bizim UEFA Kupasını aldığımız, Milli takımın dünya üçüncüsü olduğu yıllarda, 3 yabancı transferine izin vardı. Şimdi 10 yabancı transferine izin var. O zaman ne oluyor? Türk çocuklarının önü kapanıyor. Ben yabancı futbolcuya karşı değilim, Haci gibi Alex gibi, Taffarel, Popescu gibi kaliteli oyuncular getirirsin bun hiçbir itirazım olmaz. Ama kulüplerimiz günü kurtarmak için, birçok yanlış yabancı transferine imza atıyor. Buda bizim yetenekli gençlerin önünü tıkıyor.’’ Şeklinde konuştu.

Halihazırda İstanbul Büyük Şehir Belediyesi futbol Kulübünde yardımcı antrenörlük yapan Arif Erdem, Antrenör olarak herhangi bir kulübü çalıştırabilecek şöhretinin olmasına rağmen yardımcı antrenörlüğü seçtiğini söyledi. Başarılı bir antrenör olmak için temelden bu işi öğrenmek gerek diyen Erdem, ‘’ Abdullah Avcı’yı kimse tanımazken, ben şöhrettim. İstesem herhangi bir Anadolu takımı ve ikinci ligde bir takım çalıştırırdım. Ama ben Abdullah Avcı’nın yardımcısı olarak işe başladım. Yani işin mutfağına girdim. Beş yıldır Abdullah Avcı’nın yanında çok şeyler öğrendim. Çok tecrübe kazandım. Bundan sonra hedefim inşallah Teknik Traktör olarak ya Büyükşehir Belediyesini ya da başka bir takımı çalıştırmak.’’ Dedi.

Günümüzde ki futbolcu olmak isteyen gençlere önemli tavsiyelerde de bulunan Arif Erdem, ‘’Futbolu bir tarafa koyar, hem futbol oynar, hem de başka işlerle uğraşırsanız futbolcu olamazsınız. Futbolcu olmak isteyen genç futbolla yatacak, futbolla kalkacak. Ben küçükken futbolla yatar, futbolla kalkardım. Ayrıca genç futbolcu kardeşlerimizin zihin çalışması da yaptıracak, psikolog danışmanı, psikiyatrisi gibi özel yardımcıları olması lazım. Bu bizde yoktu. Çünkü futbolcu, 90 dakika varını yoğunu veriyor. Kafası dolu ise, problemi varsa, karısı ile uğraştı ise performans düşüklüğü yaşar. Buna önlem almak için özel pskiyatris, psikolog danışmanına her zaman ihtiyaç duyar. Futbolcu olmanın en önemli ayağı da Eğitim. Cehalet ne olursan ol insanı öldürür. Şöhret olursun, şöhreti taşıyamasın. Önüne çıkan engellere aşamaz,’’ tam futbolcu oldum’’ dediğin anda yok olur gidersin. Onun için iyi bir futbolcu olmak isteyen, iyi bir eğitim alması gerekir’’ şeklinde konuştu.

007.20110514034632.jpg

022.20110514034658.jpg 

005.20110514034729.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri