Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamuda başörtüsü için düğmeye basıldı

13.02.2013 01:57
Kamuda başörtüsü serbestisi için çalışmalara başlandı. Egemen Bağış hazırladığı raporu Erdoğan'a sundu.

 

Kamu çalışanlarına uygulanan başörtüsü yasağının kalkması için hükümet düğmeye bastı. Avrupa Birliği Bakanlığı konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Avrupa ülkelerindeki başörtü uygulamaların anlatıldığı raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunan Egemen Bağış, konuyla ilgili yasağın dayanağı olmadığını söyledi. Rapora göre, avrupa ülkelerinde kamuda başörtüsü yasağı oılan tek ülke Fransa.. Çalışmalar tamamlanırsa yönetmelikle kamu çalışanlarına başörtüsü hürriyetinin yolu açılacak.
 
YASAK TÜRKİYE'YE 1982 YILINDA GETİRİLDİ
 
Hükümet demokratikleşme adımları çerçevesinde kamuda çalışanlara başörtüsü düzenlemesinin de ilk adımını atmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan'a konuyla ilgili hazırladığı raporu sundu. Raporda, Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamalar var. Raporda, resmi kurumlarda türban yasağının 1982 yılında getirildiği ve birçok ülkede örneğinin bulunmadığı belirtiliyor.
 
AVRUPA'DA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI NASIL UYGULANIYOR?
 
Kamuda Başörtüsü Raporu'nda, Türkiye ile benzer yasak uygulayan tek ülkenin Fransa olduğu vurgulanıyor.
 
Almanya'da sadece devlet okullarında başörtüsü yasak.
 
Belçika'da burka ve peçe gibi yüzü tamamen örten objeler, Hollanda'da sadece polis ve yargı görevlilerinin başörtü takması yasak.
 
Danimarka'da ise bu yasak sadece yargıçlarla sınırlı.
 
İngiltere'de yine Adalet Bakanlığı çalışanlarının profesyonel giyinmeleri konusunda yönetmelik var.
 
Avusturya, Finlandiya, Güney Kıbrıs, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İrlanda ve İspanya'da ise kamuda başörtüsü yasağı ile ilgili bir kanun ve yönetmelik bulunmuyor.
 
'YASAĞIN DAYANIĞI YOK'
 
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bakanlar Kurulu'nda konuyla ilgili yaptığı sunumda başörtüsü serbestisi için kanun değil, yönetmelik hazırlandığına vurgu yaptı. Bağışın raporunda kamuda başörtüsü yasağının dayanağı olmadığına da değinildi. AB Bakanlığı'nın raporu önce kamuoyuna açıklanacak ardından da konu tartışmaya açılıp yönetmelik düzenlemesi süreci başlayacak
Bu haber toplam 4086 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri