Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Egemen Bağış'tan veda gibi konuşma

16.07.2013 04:38
AB Bakanı ve Başmüzakerece Egemen Bağış, Ankara'da katıldığı bir iftar etkinliği sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylık konusunda, "Bizim partimizde makamlara aday olunmaz, partinin ortak aklı istişarelerini tamamlar, kime hangi görevi verirse onu en iyi şekilde yapmaya çalışırız" dedi.

AB Bakanı Bağış, TBMM Dışişleri Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyesi milletvekilleri, AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileri, kamu kurum ve kuruluşlarının AB daimi temas noktaları, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri, diplomasi muhabirleri, farklı inanç gruplarının mensupları ve AB Bakanlığı, Ulusal Ajans ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) çalışanlarına Cer Modern'de iftar yemeği verdi.

SON İFTARIM OLABİLİR

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bağış, açılış konuşmasında yer verdiği, "Belki bu benim AB Bakanı olarak sizlerle birlikte son iftarım olabilir, bu vesileyle herhangi birinin kalbini kırdıysam onlardan da özür dilemek isterim" ifadesinin sorulması üzerine, söz konusu iftar yemeğini bütün çalışma arkadaşlarıyla bir araya gelmek için düzenlediklerini belirtti.

Bağış, "Biz bütün çalışma arkadaşlarımız bir aradayken helalleşmenin, hele bu ramazanın rahmet, bereket ortamında bir zararı olmaz diye düşünüyoruz. Benim geçmiş senelerde de buna benzer söylemlerim olmuştur. Sonuçta, siyasette ben de 3. dönem milletvekiliyim ve yeni arkadaşlara da yer vermemiz gerekir, siyasi olgunluk onu gerektirir, Başbakanımızdan biz onu öğrendik" diye konuştu.

AB Bakanı Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bir dahaki ramazana bu görevde olmazsak, şimdiden onlarla, hazır herkesi bir arada bulmuşken helalleşme fırsatını değerlendirmek istedim. Bu, bırakıyorum anlamına da gelmez, ben sonsuza kadar bu görevde kalacağım anlamına da gelmez. Siyasetin gereğidir. Bir de yarına hangimiz sağız, hangimiz değiliz, bilemeyiz. Ama hazır bütün çalışma arkadaşlarım bir aradayken helalleşmenin, kendilerinin kalbini kırdıysam onlardan özür dilemenin, onlardan ne kadar memnun olduğumu vurgulamanın, onlarla çalışmaktan ne kadar onur duyduğumu hatırlatmanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum."

NE GÖREV VERİLİRSE YAPARIM

Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın gündeminde yer alıp almadığına ilişkin soruya, " AK Parti 'de bir kural vardır. Bu partinin mensupları, bu hareketin ve davanın neferleri olarak Başbakanımızdan bir şey öğrendik. Bizim partimizde makamlara aday olunmaz, partinin ortak aklı istişarelerini tamamlar, kime hangi görevi verirse onu en iyi şekilde yapmaya çalışırız" yanıtını verdi.

Bugüne kadar kendisine verilen milletvekilliği, başbakanlık danışmanlığı, genel başkan yardımcılığı ve bakanlık görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Bağış, şöyle konuştu:

"Bundan sonra da partim bana nerede, hangi görevi verirse versin, onu en iyi şekilde yapmaya çalışırım. Aynı şey bütün arkadaşlar için geçerlidir. Bizler sadece içinde bulunduğumuz görev için iddialar sahibi olabiliriz ama başka bir görev için herhangi bir şekilde bir iddia sahibi olmamız bizim parti kültürümüze aykırıdır. Ama partimizin, bizim de katkımızın olacağı, istişare mekanizmalarından sonra ortak akıl bize başka bir görevi tevdi ederse, onu da yapmak için elimizden geleni ardımıza koymayız, en iyi şekilde o görevi yerine getirmeye çalışırız."

TWEET ATTI

'GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ'

Bağış gece yarısı Twitter'dan yaptığı açıklamada ise şu ifadeyi kullandı:

"Tüm çalışma arkadaşlarımızı eşleri ile ağırlarken hellaleştik. Veda ediyoruz sanmışlar. Görevimizin başındayız."

Bu haber toplam 2654 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri