Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin 3.yüz nakli operasyonu gerçekleştirildi

17.03.2012 23:30
Türkiye'nin üçüncü Ankara'nın ikinci yüz nakli Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. En önemli kısmı tamamlanan operasyon başarılı geçti

Türkiye'nin 3. yüz nakli operasyonu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi.

Operasyonun mimarı Dekanı Prof. Dr. Turanlı, detayları düzenlediği basın toplantısında anlattı.

12 kişilik ekibin yürüttüğü ameliyatın devam ettiğini söyleyen Turhanlı, operasyonun en önemli kısmı olan damarların ve sinirlerin dikilmesi işleminin tamamlandığını ifade etti.
Turhanlı, 'Damarlardaki kanlanmanın başarılı olduğunu gördük. Ameliyatın sonlandırılma çalışmaları başladı. Bu aşamadan sonra yüzün deri kısmının kapatılması işlemine geçilecek. Bu da en az 1.5 saat sürecek'' diye konuştu.

ATEŞLİ SİLAH YARALANMASI
Turhanlı operasyonun yapıldığı hastayla ilgili bilgiler de verdi. Nakil yapılan hastanın Kahramanmaraşlı 20 yaşında genç bir bayan olduğunu açıklayan Turanlı, hastanın 6 yıl önce ateşli silah yaralanmasıyla burun, üst çene, damak ve üst dudak bölgesinde çok ciddi doku kaybı meydana geldiğini, düzeltme amaçlı 35'in üzerinde ameliyat yapıldığını belirtti.

BAĞIŞÇI AİLEYE TEŞEKKÜR
Organ bağışında bulunan aileye de teşekkürlerini ileten Turanlı,''En acılı, en sıkıntılı günlerinde böyle bir bağış yaparak, bir takım insanların yüzünü güldürdüler, çok büyük bir iyilik ve hayır işlediler'' dedi.

VERİCİ 28 YAŞINDA
Turanlı, vericinin dün gece İstanbul'da hayatını kaybeden 28 yaşındaki genç bir bayan olduğunu, durumun haber verilmesi üzerine, Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan ve Diş Hekimliği Protez Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mustafa Koçaklı'dan oluşan ekibin Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla İstanbul'a gittiğini anlattı. Vericiden burun, üst dudak ve üst çene kemiğini içeren kompozit dokunun alındığını ifade eden Turanlı, nakil yapılacak hastanın da Kahramanmaraş'tan Ankara'ya getirildiğini ve ameliyatın saat 10.30 sıralarında başladığını kaydetti.
 

Bu haber toplam 2838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri