Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim İlke-Sen'den KINAMA

07.01.2013 19:19
Başörtülü öğretmenlere yapılan zorbalığı, hukuksuzluğu kınıyoruz!

Kılık-kıyafet yönetmelikleriyle başörtülü öğrencilere ve kamu çalışanlarına getirilen yasaklar, maalesef yasakçıların zorbalıklarının mazereti olmayı sürdürüyor.

 

Diyarbakır’da bir ilkokul öğretmeni, derse başörtülü girmek istediği için okul müdürü tarafından zorla dersten dışarı atıldı. Şanlıurfa’da ise başka bir öğretmen, açıköğretim sınavlarında gözetmenlik yaparken, ‘kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı’ gerekçesiyle sınav salonundan çıkarıldı.

 

Bu tür durumlarda kamu görevlileri için sadece tutanak tutulabilecek iken, idari sorumluların böylesine pervasızca hareket edebilmeleri maalesef yasak ortamının verdiği cesarettendir. İki gün içinde yaşanan bu üzücü olaylar, başörtüsüne tam bir özgürlük, tüm yasal dayanaklarıyla sağlanamadığı sürece maalesef her gün tekrar edecek.

 

Yüz binlerce öğrenci, öğretmen, doktor, hemşire, memur, avukat ve diğer çalışanların uğradığı bu hak mağduriyeti bitmemiştir.

 

Eğitim İlke-Sen, üniversitelerle ve imam-hatip okullarıyla sınırlı bir serbestliği, yasak sorununun çözümsüzlüğe mahkûm edilmesi olarak değerlendirmektedir.

 

Sorunun sürüncemede bırakılması, hem öğrencileri hem de kamu çalışanlarını mağdur ettiği gibi, başörtüsünün siyasi iktidarın ajandasına bağımlı hale gelmesi gibi doğru bulmadığımız bir sonuç üretmektedir.

 

Bu sebeple tüm duyarlı çevreleri, başörtüsü yasağına karşı inisiyatif alarak soruna konjonktör gereği değil adalet gereği sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

Başörtüsüne özgürlük; hemen şimdi!

 

Başörtüsüne özgürlük, şart-sınırsız!

 

Eğitim İlke-Sen

Doğan Özlük

Genel Başkan

Kaynak:
Bu haber toplam 2404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri