Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğridir Komando Birliği'ne uyuşturucu baskını

13.05.2013 11:55
Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi'nde askerlerin uyuşturucu kullandığı ihbarı sonrası birliğe yapılan baskında 1 asker ağır yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gözde birliklerinin yetiştirildiği Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, geçtiğimiz günlerde "evlere şenlik" bir uyuşturucu operasyonu ile sarsıldı. Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre; bazı erlerin okulun bölümlerinde, uyuşturucu kullandığı ihbarını alan Tümgeneral Ethem Büyükışık, bir albay ve astsubay ile birlikte, uyuşturucu kullanan erlere gizli bir operasyon düzenledi. Operasyon hakkında o gün nöbetçi subay ve astsubaylar bilgilendirilmedi. Suçüstü esnasında ise bazı erler kaçmaya çalıştı. Bunun üzerine, nöbetçi olan diğer erler ise arkadaşlarına ateş açtı. Bu ateş sonucunda, bir er ağır yaralandı. Olay, sivil savcılığa intikal etmesi üzerine büyüdü. Konuyla ilgili karargâh da inceleme başlattı. Komando okulundaki, "evlere şenlik" uyuşturucu operasyonun hikâyesi şöyle:


YÜZBAŞIYA İHBAR GELDİ

"Komando okulundaki uyuşturucu operasyonu", yüzbaşı Mustafa Kahraman'a Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi'ne bağlı Eşref Manas Kışlası'nda Lojistik Destek Komutanlığı'ndan üç erin esrar kullandığı ihbarının yapılması ile başladı. Kahraman, olay hakkında Albay Çetin Köklü'ye, Köklü de Tümgeneral Ethem Büyükışık'a bilgi verdi. Ethem Paşa da sözlü olarak "olaya müdahale edin" emrini verdi. Bu talimat üzerine harekete geçen Albay Çetin Köklü de 15 Mart 2013 günü nöbetçi Astsubay Halil Cengiz'e emir vererek, hazır olmalarını, gece operasyon yapılacağının bilgisini verdi. Operasyon konusunda ise diğer subay ve astsubaylara bilgi verilmedi.


ARKADAŞINI TERÖRİST ZANNETTİ
Operasyondan bilgisi olan küçük bir grup ise uyuşturucu kullanan erleri gece görüş cihazı ile gözetlemeye başladı. Üç erin esrar kullanmaya başladığının tespit edilmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Operasyonda görevli erlere kimlere yönelik operasyon yapılacağı konusunda bilgi verilmiyor. Konteynırlara gelindiğinde ise erlere suçüstü yapılıyor. Ancak bu esnada bir er kaçmaya başlıyor. Operasyondan haberi olmayan bir başka nöbetçi asker, "dur" ihtarına uymayan arkadaşını terörist zannederek ateş ediyor. 12 parmak bağırsağı parçalanan, omuriliği zedelenen ve kalbe giden damarları zarar gören er D.D. ağır yaralanıyor.

PAŞA, SUBAYLARA KIZGIN

Bir erin ağır yaralanması ile sonuçlanan uyuşturucu operasyonun ardından Ethem Paşa ve diğer üst rütbeli subaylar olay gerine gelerek incelemede bulunuyor. Olayın büyümesi üzerine herkes birbirini suçluyor. Ethem Paşa ise, "Ben size yapın dediysem böyle mi yapın dedim" diyerek, emrindeki subayları ağır bir şekilde eleştiriyor. Olayda ise herkes birbirini suçluyor.

SİVİL SAVCILIK EL KOYDU

Komanda okulundaki uyuşturucu operasyonu skandalı, olayın sivil savcılığa intikal etmesi üzerine ortaya çıktı. EDOK Muhabere Destek Komutanlığı'ndan da İdari Tahkikat Heyeti olayla ilgili inceleme başlattı.

Bu haber toplam 10668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri