Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ehud Barak'tan korkunç itiraflar...

17.11.2011 16:53
İsrail Savunma Bakanı Barak: "İran'ın yerinde olsaydım, ben de nükleer silah sahibi olmak isterdim"
İsral Savunma Bakanı Ehud Barak, "İran'ın yerinde olsaydım, herhalde ben de nükleer silah sahibi olmak isterdim" dedi.
 
PBS televizyonunda, Amerika'nın en popüler sunucularından Charlie Rose ile söyleşisinde Barak, "İran, sadece İsrail'e karşı nükleer silahlanmaya gitmiyor. Onların 4 bin yıllık bir geçmişleri var...Ve onlar da etraflarına bakıyor; Çinliler'de, Ruslar'da ve Pakistan'da nükleer güç bulunduğunu görüyorlar.
 
(Irak'ın eski lideri) Saddam nükleer silah sahibi olmaya çalıştı; (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad çalıştı, (Libya'nın öldürülen Devlet Başkanı Muammer) Kaddafi de bunu denedi...Dediklerine göre İsrail'de de var" diye konuştu ve "İran'ın yerinde olsaydım, ben de nükleer silah sahibi olmak isterdim" ifadelerini kullandı.
 
Nükleer silaha sahip bir İran'la, Ortadoğu'nun tümüyle farklı bir yer olacağını söyleyen Barak, şöyle devam etti:
 
"Ötekiler farklı. Dünya ABD'nin nükleer bir güç olmasını kaldırabilir. Belli koşullarla Rusya'yı, Çin'i, hatta Hindistan'ın bile nükleer silahlara sahip olmasını kaldırabilir.
 
Ama bir düşünün; İran nükleer silahlara sahip olursa, Suudilerin de nükleer silah üretmemesi mümkün değildir. Türklerin de nükleer silah üretimine başlamasını önleyemezsiniz. Hatta ileride bir Mısır Hükümeti, bile...
 
Bu da çok daha sorumsuz ellerde bir nükleer silah yarışı başlatacaktır. Bu çok tehlikeli bir şey."
 
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın eski Başkanı Muhammed El Baradey'in "Nobel barış ödülünü almasına rağmen, İran'la ilgili gerçekleri hiçbir zaman dile getirmediğini" iddia eden Barak, "Şimdi Yukiya Amano geldi ve hakikati söylemeye karar verdi" dedi.
 
İran'ın nükleer silaha ulaşma kararlılığında olduğunu belirten Barak, İran'ın nükleer programını müzakereler yoluyla durdurmanın bir yolu bulunup bulunmadığı sorusuna karşı Rusya, Çin ve Hindistan da dahil, dünya ülkelerinin yaptırımlar konusunda el ele vermeleri halinde, bunun mümkün olduğunu, İran liderliğinin bu takdirde köşeye sıkışıp programı durdurmak durumunda kalacağını ifade etti.
 
İran'a bir askeri saldırı ihtimali ile ilgili bir soruya ise İsrail Savunma Bakanı, "Biz hangi araç olursa olsun kullanılması taraftarıyız ve dostlarımıza da hiçbir seçeneği masadan çekmemelerini tavsiye ediyoruz" karşılığını verdi.
 
-Barak'ın sözlerinin yankıları-
 
Barak'ın sözlerine İsrailli politikacılardan tepki gelirken, Likudlu parlamento üyesi Miri Regev, "Savunma Bakanı" olarak, Barak'tan daha sorumlu davranmasının beklendiğini kaydetti, Barak'ın ortaya, İran sorunu konusundaki şamatanın sonlanmasına yardımcı olacak bir örnek koymasının beklendiğini ifade etti.
 
Kadima milletvekillerinden Yoel Hasson da Savunma Bakanı'nın İsrail'in güvenliğinden sorumlu değilmiş gibi konuştuğunu öne sürdü. Barak ise söyleşinin yankılanmasının ardından Ordu Radyosuna yaptığı açıklamada, medya fırtınası yaratan cümlenin farazi olduğunu söyledi. Barak, "İran'ı durdurmak için dünyayı sert yaptırımlar için seferber etmek amacıyla küresel çapta yürüttüğümüz mücadelenin bir parçası olarak, İran'ın nükleer programının yalnızca İsrail'e saldırı amaçlı olduğu hususunda kendimi kandırmıyorum dedim" şeklinde konuştu.
 
Bu haber toplam 1882 defa okunmuştur
Aynaya iyi bak
R.İsmail Nergis
Sen herşeye sahip olacaksın öbürleri hizaya gelecek size çiçek mi verecekler. diğerlerini enayi sandın herhalde, aynaya bak da gerçekleri gör.
18 Kasım 2011 Cuma 09:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
LanetlenmişKavim
Seydi Ahmet TURAN
Filistini 1948 yılında işgal ederek uyduruk BM ye baskı ve rüşvetlerle Kurdurulan , bugüne kadar milyonlarca müslümanı katleden öldürmekten başka insanlığı kalmayan lanetlenmiş beni israil kavminin katillerinin söylediğine bir bakın ; yahu sizde misli misli nükleer silah var dünya alem bunu biliyor. önce kendi silahlarınızı bir gösterin denetlemeye açında dünya bir görsün sizin ne kadar tehlikeli olduğunuzu.siz yapıca mübah iran pakistan silah yapınca tehlikeli diyorsunuz bu mu sizin siyaset anlayışınız. Uluslararası Atom enerjisi kurumunun derhal israilin nükleer silahlarını denetlemesi lazım fakat UAEK de israil ve ABD nin güdümünde . bağımsaz bir heyetin denetlemesi halinde israilin elinde bilineden fazla nükleer silahın olduğu görülecektir.Daimi dünya barışınnın olması için BM de çoğunluğa dayanan kararların kabul edilmesi emperyalist ülkelerin veto yetkisinin sona erdirilmesi gerekmektedir.
18 Kasım 2011 Cuma 09:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri