Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekonomi yazarının kaçak elektrik isyanı

21.09.2013 12:42
Meliha Okur köşesinde kaçak elektirk kullanımına dair eleştirilerde bulundu.

Kaçak elektrik kullanımı Türkiye'nin önemli sorunlarından biri. Özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu'sunda yaşanan bu sıkıntıya Sabah'ın ekonomi yazarı Meliha Okur köşesinde yer verdi. Okur köşesinde "Kaçak elektrik kullanan yurdum insanının aç gözlülük hikâyesi" olarak nitelendirdiği durumun çeşitlerine yer verdi.

İşte Okur'un bugünkü köşe yazısı;

"KAÇAK ELEKTRİKLE KUYU ISITIYORLAR"

Hiç, su kuyusuna elektrikli ısıtıcı takıldığını duydunuz mu? Peki, ineklerin demir karyolayla ısıtıldığını!.. Bunlar TÜBİTAK projesi değil. Kaçak elektrik kullanan yurdum insanının aç gözlülük hikâyesi. Çoğumuzun korkarak kullandığı elektrik, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu'sunda ahırları, su kuyularını ısıtıyor. Bölgede tarımsal sulama yapan 25 bin kuyu var. Beş kuruş para ödemeden elektrik kullanılıyor.

2012'de kayıp kaçak oranı yüzde 71 olarak ilan edilen Dicle EDAŞ'ta fiili kayıp kaçak yüzde 75. Bir süre daha elektrik fiyatları kayıp kaçak yükünü taşımaya devam edecek. Elektriği pahalı kullanacağız.

"YOKSULLUK HIRSIZLIK SEBEBİ OLAMAZ"

Kayıp kaçağın nedeni "yoksulluk" olarak gösteriliyor. Ülkede toprak reformu yapılmadı ki, yoksul çiftçi enerji ihtiyacını kaçaktan karşılasın. Bütün topraklar ağaların, yoksul olmayanların. Kaldı ki, yoksulluk hırsızlık sebebi olamaz. Bölge insanı mağduriyeti aşmak için akılcı çözümlere destek olmalı. Yoksa sorun kördüğüm olacak.

"EKONOMİ GELİŞMEDEN DEMOKRATİK İLERLEME OLMAZ"

Demokratik açılım paketini bekliyoruz. Kimse ekonomik barıştan söz etmiyor. Ekonomi gelişmeden demokratik ilerleme olur mu? Elektrik dağıtımında 21 bölgenin tamamı özelleşti. Başarı da üç bölgedeki kayıp kaçağın azalıp, israfın önlenmesine bağlandı. Van-Aras-Dicle başarırsa, vatandaş kendi tükettiği elektriğin faturasını ödeyecek.ENSONHABER

Bu haber toplam 1908 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri