Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekonomideki 4. pakette neler var?

13.03.2009 18:34
Yaşanan küresel krizin ekonomiye olumsuz etkilerini hafifletmek amacıyla açıklanan ekonomik paketlere bugün bir yenisi daha eklendi. Yeni pakette neler var?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomideki 4. paketin temel amacının durgulaşan piyasaya canlılık getirmek olduğu bildirildi.

A.A muhabirinin ekonomi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, tüm dünyada etkisini gösteren küresel kriz nedeniyle Türkiye'de de iç talep büyük ölçüde daralırken, özellikle otomotiv, konut ve beyaz eşyada stok oluştu.

Açıklanan son paket otomotiv, konut ve beyaz eşyada oluşan stoku, 3 ay süreyle yapılacak vergi indirimiyle eritmeyi amaçlıyor.

Ekonomi yetkilileri, yapılacak vergi indirimiyle piyasanın canlanacağını ve piyasadaki canlılığın da yapılan vergi indirimini karşılayacağını ifade ediyorlar.

Yetkililer, başta lokomotif sektör otomotivde olmak üzere konut ve beyaz eşya ile elektronik eşyaların özel tüketim vergisinde (ÖTV) yapılacak indirimle sağlanacak talep artışı ve bunun beraberinde getireceği piyasa canlanmasının, vazgeçilen vergi gelirini büyük oranda ikame edeceğini, böylelikle paketin etkisinin vergi gelirlerinde düşüş olarak yansımayacağını vurguladılar.

Söz konusu vergi indirimlerinin Bakanlar Kurulu kararının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

-BEYAZ EŞYA VE ELEKTRONİKTE ÖTV YÜZDE 1'LERE DÜŞEBİLİR-

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı pakete göre, Eximbank'ın sermayesi 500 milyon lira artırılacak. Kaynak kullanımı destekleme fonu yüzde 5 düşürülecek. Bütçeden KOSGEB için öngörülen ödeneğe 75 milyon lira ilave yapılacak.

İhracatçının rekabet gücünün yükseltilmesi amacıyla Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'na ayrılan para artırılacak.

Yeni konutların satışından alınan yüzde 18'lik KDV, üç ay süreyle yüzde 8'e indirilecek. Otomotiv firmalarının elindeki mevcut araçlardan alınan ÖTV'nin oranı üç ay süreyle düşürülecek.

Beyaz eşya ve elektronik eşyada uygulanan ÖTV'nin oranı 3 ay süreyle indirilecek. Bu kapsamda yüzde 6'lar seviyesinde olan ÖTV oranının yüzde 1 gibi oldukça düşük seviyeye çekilmesi bekleniyor.

-ELEKTRİKTE YÜZDE 2 TRT PAYININ KALDIRILMASI PAKETTE YER ALMADI-

Öte yandan söz konusu ekonomik pakette, ''elektrikte, sanayide uygulanan indirimli gece tarifesi hafta sonları ve diğer resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması'' bulunurken, elektrikte yüzde 2 TRT payının kaldırılmasına dönük bir ifade yer almadı.


AA

Bu haber toplam 1386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri