Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ekrem Dumanlı'dan Sert Dershane Çıkışı

30.11.2013 08:49
Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ''dershanelerin kapatılmasının imam hatiplerin kapatılmasından farkı yoktur'' dedi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı , Samanyolu Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Metin Yıkar’ın sorularını yanıtladı. Taraf’ta yayınlanan 2004’teki MGK belgesiyle ilgili Ekrem Dumanlı, "Keşke imzalamasalardı" diyerek Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’a sitem etti.

İşte Ekrem Dumanlı'nın açıklamalarından satırbaşları;

Taraf'ın MGK manşetinin dershane meselesinin uzantısı olarak anlaşılmasına üzüldüm. Bu kurumlarda bir damla alın terin, göz yaşın mı var ki kapatıyorsun?

Taslağın doğru olmaması için dua ettik ama doğru olduğu ortaya çıktı. Camia ya da parti adına nezaket sınırlarını aşarak tweet atanlar kendilerine ve ülkeye zarar veriyor.

Dumanlı eğitime vurulmak istenen darbeyi nasıl deşifre ettiklerini anlattı. Dumanlı: "Eğer bu taslak doğru ise diye bir tabir kullandık. Eğitime darbe eğitime büyük darbe. Yukarıda da eğer bu taslak doğruysa sonra tahkik ettik. Sağdan soldan aldığımız fikirlerle aldığımız kanaatlerle. İpuçları ile anladık ki taslak doğru. O zaman yukarıdaki üst başlığı değiştirdik eğer bu taslak yasalaşırsa dedik." ifadelerini kullandı.
"Hala da aynı yerdeyiz. Bu taslak yasalaşırsa eğitime büyük darbe vurulmuş olur. Zaten zaten o günden sonraki gelişmelerde bütün bu sürecin doğru olduğunu gösterdi. Tabii ki mesela yalan dendi. Birinci gün öğleye kadar bir şey denmedi. İkindi vakti bir şey denmedi. Sonra akşamüstü yalan diyenler oldu. Neyi yalan?"

Mesela. Müsteşar bey beni aradı. Beyefendi neyi yalan bunu söyle yarına hemen yazalım. Dedi ki ''dershaneler kapanmayacak.'' tamam yarın manşet yapayım. Dershaneler kapanmayacak. ''Hayır tam o manada söylemiyorum da'' diyor. ''Levhası inecek Milli Eğitim'in çatısı altından çıkacak ama dershane devam edecek, neden çünkü ders ihtiyacı devam edecek'' tamam onu yapalım. Sonra yalan denilen her şey tek tek doğru olduğu ortaya çıktı.

"Biz niye bu yasaya karşı çıkıyoruz veya bu taslağa neden karşı çıkıyoruz. Meselenin aslına bakmak lazım. Aslı şu devlet diyor ki ben bir kanun çıkaracağım 1960'lardan beri faaliyet gösteren dershaneleri kapatacağım. Biz diyoruz ki böyle bir şeye hakkınız yok. Ancak şöyle hakkınız olabilir. Öyle bir eğitim sistemi oturtacağım öyle bir eğitim sistemi işler hale getireceğim ki dershanelere ihtiyaç kalmayacak. Bu gayet güzel."

'KARA PROPAGANDA YAPILIYOR'

Dumanlı dershanelerle ilgili kara propaganda yapıldığını söyledi; "Dershane nedir bir ihtiyaçtır. Neye ihtiyaçtır? Çocuğunu özel okula gönderemeyen özellikle onun için söylüyorum hani biraz fakir öğrenci gidemiyor gönderemiyor diye bir kara propaganda yapılıyor. Bence doğru değil. Çünkü esas insanlar çocuklarını özel okula gönderemiyor. Özel okul 10 lira 15 lira 20 lira 30 lira. Dershane 2 lira 3 lira. Şimdi yıllarca özel okula gönderemeyen aile lise sona geldiği zaman 1 sene dişini sıkıyor çocuğunu bir sene sıkıştırılmış bir dershane programı ile aradaki uçurumu kapatıyor."

'İMAM HATİPLERİN KAPATILMASINDAN FARKI YOKTUR'

Dumanlı ''dershanelerin kapatılmasının İmam Hatiplerin kapatılmasından farkı yoktur'' dedi. "Yazarlar çizerler kendilerini düşünce kuruluşu üyesi diye takdim edenler. Bu kadar devleti kutsayıp sonra da kalkıp ''kardeşim bu ihtiyaçları zaten devlet görecek size ne ihtiyaç var kardeşim'' demesini fevkalede ben yadırgıyorum. İnsani bulmuyorum İslami de bulmuyorum. Çünkü eğer siz devlet gücü ile bir eğitim müessesinin kapatılmasını meşru görüyorsanız bizden öncekilerin devlet gücü ile kanun gücü ile imam hatipleri kapatmasını da meşru görmeniz lazım. Onunla bunun arasında teknik olarak hiç bir fark yoktur."

'TOKİLER DE RANT KAPISI'

Dumanlı Rant eleştirilerine de cevap verdi. Türkiye'de ''inşaat kadar büyük bir rant kapısı yok onları da kapatalım o zaman'' dedi.

Önce kapatacağız diyorsun buna tepki gelince hayır dönüştüreceğiz. Bu da çok incitici bir söz. Kanun zor ile ben seni dönüştüreceğim sözü bir siyaset mühendisliğidir. Bir toplum mühendisliğidir. Bunu yapmaya hiç bir ehli vicdanın hakkı yoktur diye düşünüyorum. Çok pahalı tamam pahalı restoranları da kapatalım. Burası bir rant kapısı. Bu ne biçim laftır ben anlamıyorum. Rant kapısı ne demek? O zaman TOKİ'ler de bir rant kapısı. Öyle değil midir? KİPTAŞ'lar da bir rant kapısı inşaat kadar büyük bir rant kapısı var mı? Oralardan başlayalım o zaman hepsini devlet yapsın. Özel hastaneler kapatılsın külliyen hepsi devlet hastanesine dönüştürülsün."

'AMACIMIZ HIR GÜR ÇIKARMAK DEĞİL'

"İnanan insanlar devlet kavramı ile bir ağır imtihan yaşıyorlar. Gördüğüm acı gerçek budur. Devlet gücü nerede hangi miktarda kullanılır aslında dershane meselesi bunun bir tabiri caizse bir göstergesidir. Bunun Türkiye'ye de Türkiye'deki bu güzel demokratik yapıya da faydasının olacağını düşünmüyorum. Bizim derdimiz bir hır gür çıkarmak değil ki, bir kavga çıkarmak değil ki, bir kalp kırmak değil ki. Bir güven zedelemesi değil ki. Ortada bir vaka var."

Bu haber toplam 2264 defa okunmuştur
yazar bozuntusu
akg
sen dersanelerle imam hatip liselerini bir mi tutuyorsun ? sen gibi yazardan ne beklenir ki zaten
30 Kasım 2013 Cumartesi 11:56
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri