Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

El Kaide'den ABD'ye saldırı tehdidi

06.05.2011 16:50
El Kaide ABD'ye saldırı tehdidinde bulunarak, 'Kanı yerde kalmayacak ABD ve müttefiklerine saldıracağız' dedi.

El Kaide internet sitesinden Bin Ladin'in öldürüldüğünü doğruladı.

El Kaide ABD'ye saldırı tehdidinde bulunarak, 'Kanı yerde kalmayacak ABD ve müttefiklerine saldıracağız' dedi. El Kaide'nin bu açıklamaları bölgede Müslüman nüfusa sahip ve ABD ile iyi ilişkileri olan Türkiye'nin de hedef olabileceğini getirdi.

Terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin yansımalarına ilişkin soruları yanıtlayan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, operasyonun ABD Başkanı Barack Obama için "büyük bir artı" olduğunu, "iç ve dış politikada Obama'nın elini rahatlattığını" söyledi.

Laçiner, "Bir dönemin sonu olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, Obama'nın yeni bir dönem başlatması için de büyük bir fırsat sunuyor" dedi.

ABD ile Müslüman dünya arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha sağlıklı bir zemine oturabileceğini kaydeden Laçiner, operasyonun ayrıca ABD'nin Afganistan'dan çekilmesine ve Afganistan'da yeni bir düzen oluşturulmasına da yol açabileceğini ifade etti.

Obama'ya yönelik, "gizli Müslüman olduğu" da başta olmak üzere pek çok eleştiri bulunduğuna işaret eden Laçiner, "ABD'nin bir numaralı düşmanının öldürülmesinin Obama'nın birçok kişi nezdinde kendisini kanıtlaması anlamına geleceğini" kaydetti.

Laçiner, El Kaide bundan sonra büyük saldırılar yapsa dahi, Usame Bin Ladin'in öldürülmesiyle ABD'nin 11 Eylül saldırılarının intikamını aldığını belirtti.

Örgütün ilk etapta Afganistan ve Pakistan'da saldırılarını artırabileceğini ifade eden Laçiner, Avrupa, ABD ve Arap ülkelerindeki ABD unsurlarının örgütün bundan sonraki hedefleri arasında olabileceğine dikkati çekti.

Laçiner, "Türkiye'de de önlem almak lazım. Önlemleri artırmak lazım. Çünkü Müslüman ülkelerdeki Batı hedefleri, vurulması daha kolay hedefler" dedi.

ABD'nin kendisine ait bölgelerde koruma önlemleri alacağına işaret eden Laçiner, bu bölgelerin dışında gerçekleşebilecek eylemlerde Türk vatandaşlarının zarar görebileceğini belirtti.

"11 Eylül saldırılarının ABD'nin kimyasını bozduğunu ve ABD'lilerin kendilerini aşağılanmış hissettiğini" ifade eden Laçiner, "Bin Ladin'in öldürülmesi tek başına büyük bir sembolizm, Amerikalıları çok rahatlattı diye düşünüyorum" dedi.

Bu haber toplam 1558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri