Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli Albay Ülger'in, Zirve Yayınevi katliamındaki rolü

12.03.2009 12:02
Ankara’da gözaltına alınan Emekli Albay Mehmet Ülger’in ismi Malatya katliamında geçiyor.
Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınan Emekli Albay Mehmet Ülger’in ismi Malatya katliamında geçiyor.

Mehmet Ülger, Malatya'daki Zirve Yayınevi'ne düzenlenen ve üç misyonerin boğazının kesilerek öldürülmesiyle sonuçlanan kanlı katliam sırasında Malatya İl Jandarma Alay Komutanı’ydı.

Zirve Yayınevi katliamının soruşturma dosyasına korkunç bir ihbar mektubu konulmuştu.

Ali A. isimli bir kişinin kiliselere gönderdiği, kiliselerin de soruşturmayı yürüten savcıya teslim ettiği ihbar mektubunda, Zirve Yayınevi'nde 18 Nisan 2007 tarihinde boğazları kesilerek öldürülen Alman Tilmann Geske, Hristiyanlığı seçmiş olan Uğur Yüksel ve Necati Aydın'ın ölüm emrinin Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Ülger'in azmettirmesiyle verildiği iddia ediliyordu.

Katliam sanığı Emre Günaydın'ı azmettiren kişinin alay komutan Ülger'in yönlendirmeleriyle, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Ruhi Babat olduğu da ileri sürülüyordu.

Yayınevi katliamı soruşturmasını yürüten savcıya gelen bir ihbar mektubunda korkunç denecek iddialar yer alıyordu. Malatya'da yaşayan Ali A. isimli ihbarcının savcılığa gönderdiği mektupta, katliamın arkasında Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Ülger'in yönlendirmeleriyle, ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Ruhi Babat olduğu iddia edildi.

Ruhi Babat'ın olaydan önce yaklaşık 4-5 aydır Mehmet Ülger ile beraber çalıştığı ileri sürülen mektupta, Ruhi Babat'ı, alay komutanı Mehmet Ülger ile irtibata geçiren kişinin ise, üniversite karakol komutanı Halil İşler olduğu ileri sürülmüştü.

Daha sonra alay komutanıyla irtibatı "Şeyhmuz" kod adlı Mehmet Çolak isimli şahsın sağladığı belirtilen ihbar mektubunda, olay öncesinde ve sonrasında bu çalışmaların yoğunluk kazandığı, telefon konuşmalarında ne kadar dikkatli olsalar da geriye dönük yapılacak bir araştırmada bu irtibatın bulunacağı iddia ediliyordu.

Ayrıca olay öncesi ve sonrasında Malatya MHP Meclis üyesi Ruhi Polat isimli şahısla da çok sıkı bir irtibatın olduğu belirtilen mektupta ihbarcı hem Ruhi Polat'ın hem de Mehmet Çolak'ın cep telefonlarını savcılığa bildiriliyordu.

İHBARCI ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKUYOR

Daha fazla bilgiyi vermesi durumunda deşifre olup öldürülebileceğini belirten ihbarcı, Türkiye'nin daha büyük komplolarla karşı karşıya kalmaması adına savcılıktan bunların açığa çıkarılmasını talep ediyordu.

Bu arada 20 Şubat 2009'da yapılan yayınevi katliamının duruşmasında Mehmet Ülger'in de tanık olarak dinlenmesine karar verilmişti.

Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınan ve sağlık kontrolünden geçirilen Albay Ülger işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderilecek.
Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri