Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli Maaşında Yeni Dönem

22.01.2015 17:22
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin elektronik ortama taşınması için çalışmalarını hızlandırdı.


Sosyal Güvenlik Entegrasyon Projesinin (SGEP) tamamlanmasıyla emekli aylığı bağlama süreci 20 güne düşecek.Ayrıca yapılacak bilgilendirmelerle vatandaşlar, faydalanmaları gereken haklardan daha hızlı haberdar olacak.

Çalışmaları devam eden Sosyal Güvenlik Entegrasyon projesiyle, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı'na bağlı sigortalıların bütün bilgileri belirli bir ortamda birleştirilmesi öngörülüyor. Entegrasyon sağlandıktan sonra, emeklilik işlemleriyle ilgili bilgi ve belgeye ulaşmak isteyen vatandaşlar bu bilgilere kolayca ulaşacak.

Bilgi ve belge taleplerinin elektronik ortama taşınmasıyla emekli aylığı bağlama süreci de kısalacak.

Türkiye'nin haberine göre, SGK tarafından yapılan emekli aylığı bağlama işleminin süresi SSK'lılar için ortalama 60 günün üzerindeyken 30 güne düşürülmesi için geçtiğimiz yıllarda çalışmalar yapılmıştı. Bu süreyi daha da aşağı indirmek için yeni yöntemlere başvurulacak.

Gerekli prosedürlerin daha hızlı ilerlemesi için yapılacak çalışmalarla bu süre beş yıl içerisinde 20 güne kadar indirilecek.

EMEKLİ SANDIĞI'NI İLGİLENDİREN ÇALIŞMA

5 yıl içerisinde yapılacak bir diğer çalışma ise Emekli Sandığı'na bağlı sigortalıları ilgilendiriyor.

4C'li sigortalıların bilgilerinin saklanması, gereksiz yazışmalarla zaman kaybının önlenmesi ve emekli aylığı bağlama süresinin en aza indirilmesi amacıyla başlatılan Hizmet Takip Projesi (HİTAP) tam anlamıyla devreye sokulacak.

Bu proje ile Emekli Sandığına bağlı sigortalıların tüm işlemleri elektronik ortama aktarılarak toplam hizmet süresi ve emekli olunacak yaş bilgisine ulaşılabilecek.

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri