Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli Paşaların yedek darbe planları

13.03.2009 16:20
Emekli paşalar Eruygur ve Tolon’un her duruma göre alternatif darbe planladıkları ortaya çıktı. Darbe planlarında ise kimlerin yer alacağı, hangi görevi yapacağı liste liste sıralanmış.

İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 1909 sayfalık ikinci Ergenekon iddianamesinde ele geçen belgelerde çok sayıda darbe planının bulunduğu öğrenildi.

Örgüt, bir darbe planının açığa çıkması durumunda buna alternatif “A.B. C...” başlıkları altında darbe planları hazırlamış.

Ele geçen belgelerdeki darbe planlarında ise kimlerin yer alacağı, hangi görevi yapacağı liste liste sıralanmış. Bu iddianamede yere alan delillerin ilk iddianameye göre daha fazla olduğu öğrenildi.

Darbe günlükleri de var

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 19’u tutuklu 56 şüpheli için hazırlanan ek iddianamede darbe günlüklerine yer verildi.

İddianamede yönetici ve üst düzey yönetici diye iki kavrama yer verildi. Yöneticinin 10’ar kişilik grupların başında olan kişi, üst düzey yöneticilerin ise tüm örgütün başında olan kişiler olduğu öne sürülüyor.

İddianamede örgütün iki üst düzey yöneticisinin emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ile Şener Eruygur olduğunu belirtiliyor.

Hablemitoğlu dosyası Ankara’da

18 Aralık 2002’de Ankara’da suikast sonucu hayatını kaybeden Doç.Dr. Necip Hablemitoğlu’na ilişkin bilgi ve belgelerin dosya halinde cinayet soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği kaydedildi.

Klasörlerde PKK raporu var

İddianamede 12 Mart 1995’de gerçekleşen Gazi olaylarının da yer aldığı öğrenilirken, Sivas ve Başbağlar katliamı ile ‘ 33 erin öldürülmesi’ olayının, işadamı Üzeyir Garih cinayetinin ise ikinci ek iddianamede işlenmediği, İşçi Partisi’nin TSK’daki örgütlenmesi olduğu iddia edilen ‘Karargahevleri yapılanmasının’ bir sonraki iddianamede yer alacağı öğrenildi.

Türkiye’nin son 30 yılındaki aydınlatılamayan olaylara ilişkin birçok bilgiye ulaşıldığı ancak bazı olayların delillendirilemediği için iddianameye konulmadığı kaydediliyor.

İddianamede soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları’ndan altısının imzasının bulunduğu, emniyetin 500 sayfalık hazırladığı PKK raporunun da yer aldığı iddia edildi.


Taraf

Kaynak:
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri