Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekliye 335 TL zam müjdesi

01.03.2015 14:55
2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için önemli dönemece girildi. Açılan davanın Nisan ayında sonlanması bekleniyor.Olumlu karar, milyonlara intibak zammı yolunu açacak.

Milliyet Yazarı Prof. Dr. Cem Kılıç, intabak zammı ve Meclis'te görüşülen torba yasayla ilgili önemli tespitlerde bulundu:

 

Şubat ayı çalışma hayatı için çok önemli iki torba yasanın hazırlıkları ile geçti. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İş Kanunu’nda değişiklikler öngören torba yasa komisyondan geçti. Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Bu torba yasada hem İş Sağlığı ve Güvenliği, hem İş Kanunu’nda çok önemli değişiklikler yer alıyor.

 

Bunun yanında Başbakan Davutoğlu’nun ailenin ve dinamik nüfus yapısının korunması ile açıkladığı tedbirleri içeren torba yasa da komisyonda görüşülüyor. Dolayısıyla Mart ayında da çalışma hayatı ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanabileceğini öngörmek mümkün. Diğer yandan SGK Şubat ayı içerisinde tüp bebek ile ilgili sağlık uygulama tebliğinde önemli değişikliklere imza attı. Bu sayede daha fazla kişi tüp bebek tedavisinden SGK vasıtasıyla yararlanabilir hale geldi.

 

KRİTİK KARAR NİSANDA

 

Torba yasaların hazırlıkları dışında çalışma hayatının en önemli gündem maddelerinden birisi de 2000 sonrası emeklilere tanınacak intibak hakkı. 2000 öncesi emekliler için intibak geçtiğimiz yıllarda hayata geçmişti. Ancak 2000 sonrası emeklilerin de intibaktan yararlanması gerekiyor. İntibak aslında bütün emeklilerin hakkı. Emekli aylıklarının hesaplanmasındaki yöntem farklılıkları dolayısıyla farklı tarihte emekli olmuş kişilerin emekli aylıklarının da farklı olması durumu söz konusu oluyor. Özellikle 2008 sonrası emekli olacak kişilerin emekli aylıkları önceki dönemlere göre çok daha düşük olacak. Bu nedenle intibak konusunda gerekli adımların atılması gerekiyor. Ancak kalıcı olarak atılacak adımın ise emekli aylıklarının hesaplanması kriterlerini değiştirilmesi ve hem emekli aylıklarının giderek düşmesinin hem de çalıştıkça emekli aylığının azalmasının önüne şeklinde olması gerekiyor.

 

AYDA 355 TL EK GELİR

 

2000 sonrası emeklilere intibak konusunda bürokratların çekincesi kamu maliyesine getirilecek yük. Bu yükten endişe eden bürokratlar intibak konusunda adım atılmasının bütçeye hasar vereceğini düşünüyor. Diğer yandan konuyla ilgili açılmış bir dava var. Davanın 29 Nisan’da sonuçlanması bekleniyor. Davanın sonucu olumlu olur ve 2000 sonrası emeklilere de intibak uygulanması gerektiği karara bağlanırsa hükümetin konuyla ilgili düzenleme yapması gerekecek. Böyle bir düzenleme ile emeklilerin aylıklarına göre 50 TL ila 355 TL arasında iyileştirmeler söz konusu olacak.

 

Davanın sonucu olumsuz olursa konunun Anayasa Mahkemesine taşınması da mümkün. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenecek ve hükümetin konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapması gerektiğine Anayasa Mahkemesi tarafından da karar verilebilecek.

 

 

Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
SEÇİME DOĞRU YOKMU ARTIRAN KANACAK İNSAN TOPLULUĞUNUN YAŞADIĞI ENDER ÜLK
DENİZCİ
ADALETTEN BAHSEDECEKSEN BİRİNCİ DERECENİN DÖRDÜNCÜ KADEMESİNE ÇIKAMAYAN ÜNÜVERSİTE MEZUNU ASTSUBAYLAR İÇİN ALDIĞINIZ KARARDAN GECE GENEL KURMAYIN BASKISIYLA İPTAL ETMEZDİNİZ.ECEVİT ZAMANINDA ÇIKARTILAN ADINA HALKÇI ECEVİT DE DESEK YANLIŞ OLMAZ ANCAK SON İCRATIYLA ONU DA YOK ETTİ.20-30 YILLIK MEMURLAR İLE YENİ İŞE BAŞLAYANLAR ARASINDA FAZLA ÜCRET FARKI YOK BU MAKASIN AÇILMASI İÇİN GÖREV TAZMİNATI ÇIKARTILDI EN DÜŞÜK MAAŞ ALAN 20-30 SENELİK MEMURLARDAN BAŞLATILACAK GÖREV TAZMİNATI VEKİLLERDEN BAŞLATILDI ASGARİ ÜCRETİN 5-10 KATI ÜCRETLER VERİLDİ ASKERLERDE YARBAYA KADAR DİĞERLERİNDE PROFÖSÖR MÜDÜRLER VALİLER V.S BİTTİ BU DEVLETTE YETKİLİ OLUP DA BUNA GÖZ YUMANLARIN ALLAH BELALARINI VERSİN HAKKIM HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN.FARUK EFENDİ.
06 Nisan 2015 Pazartesi 17:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri