Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emniyet müdürleri görevlerinden alındı

18.12.2013 12:33
Türkiye'yi sarsan yolsuzluk operasyonlarının ardından 5 emniyet müdürü görevden alındı.

Dün İstanbul merkezli başlatılan ve Ankara'ya uzanan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda, ünlü işadamları Ali Ağaoğlu ve Reza Zarrab ile birlikte; Bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'ın oğulları da gözaltına alınmıştı. Operasyonda şu ana kadar 52 kişi gözaltına alındı ancak bu sayının artacağı konuşuluyor.

5 ŞUBE MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Operasyon haberi Ankara gündemini de sarstı. Bakanlar programlarını iptal etti, Ak Parti MKYK iptal edildi, HSYK akşam saatlerinde olağanüstü toplandı. Aynı saatlerde İstanbul Emniyetinde de hareketli saatler yaşanıyordu. Emniyet Müdürü, tüm şube müdürlerini makama çağırarak toplantı yaptı. O toplantıdan karar ise, sabah saatlerinde çıktı. Operasyonu yürüten 5 şube müdürü görevden alındı. Görevden alınanların Terörle Mücadele Müdürü Ömer Köse, Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı ve Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhan olduğu öğrenildi.

MÜDÜRLERİN YERİNE YENİSİ ATANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde bu sabah görevden alınan şube müdürlerinin yerine yeni müdürlerin atamasının yapıldığı belirtildi.

MÜDÜRLERİN YERİNE ATANAN İSİMLER

Buna göre; Organize Suçlarla Mücadedele Şube Müdürlüğü'ne Ömer Burak Aktaş, Mali Şube'ye Hakan Sıralı, Asayiş Şube'ye Yusuf Bengü, Kaçakçılık Şube'ye Aydın Yılmaz ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne eski istihbaratçı Serdar Ali Sekkin getirildi. Görevden alınanlardan Ertan Erçıktı Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirilirken, diğer 4 müdür müdüriyet emniyet çekildi.

REZA ZARRAB SUÇ ÖĞRÜTÜ KURMUŞ

 

Operasyona ilişkin ilk soruşturma, 2008 tarihli Mali Suçları Araştırma Kurumu'nun (MASAK) Kara Para Raporu'nda adı geçen Ebru Gündeş'in İran asıllı kocası Reza Zarrab hakkında başlatıldı. Buna göre Zarrab, siyasi bağlantılarını güçlendirip, İran'a kaynağı belirsiz yüksek miktarda para transfer ederek karşılığında altın getirmeye başladı. 2012 itibariyle adli süreç başladı ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan dahil 32 kişi teknik takibe takıldı. İran'a gönderilen ve yaklaşık 10 milyar doları bulduğu belirtilen usulsüz havale işlemleri sırasında söz konusu kişilere binde 3-4 oranında rüşvet ödendiği iddia edildi. Elde dilen bilgilere göre, Zarrab liderliğindeki suç örgütü 2 ayrı yöntemle paraların İran'a transfer edilmesini sağladı. İlk yöntemde kuryeler kullanıldı.

ensonhaber

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri