Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trafikte büyük yanlış ortaya çıktı

24.01.2011 00:11
Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye'deki kavşakları ve işaretleme sistemlerini inceledi.

Hazırlanan rapora göre, kavşaklar ile buralardaki ışık ve işaretlerin büyük bölümü yanlış yerde. Yaya geçitlerinin çoğunun yeri de hatalı...

Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, son 7 yılda kavşaklarda 30 bin ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Bu rakam, her üç ölümlü ve yaralamalı kazadan birinin kavşaklarda yaşandığını ortaya koydu.

Kavşaklarda "ölüm" riskinin yüksek çıkması üzerine Trafik Hizmetleri Başkanlığı, her yıl binlerce kazanan meydana geçiş noktalarını inceleme konusu yaptı. Aylar süren incelemenin ardından hazırlanan rapor ise trafik ışıkları ve yaya geçitlerinin hatalı olduğunu gözler önüne serdi. Rapora göre, Türkiye'deki kavşaklar, buralardaki ışık ve işaretlemelerin önemli bir kısmı yanlış konumlandırıldı. Raporda, "Trafik ışıklarının önemli bir kısmı hatalı olarak yaya geçidinden sonra yerleştirilmiş. Öyle ki bazı şehirlerde trafik ışığı yüzde yüz hatayla yaya geçidinden 20- 30 metre ileriye kurulmuş. Yaya geçitlerinde araçlar için dur çizgisi ya bulunmuyor ya da hiç yok" denilmesi dikkat çekti.

Denetim güçleşiyor

Raporda, trafik ışıklarının standart dışı konumlarının elektronik denetim sistemleri kurulurken kavşaklarda yaya alanı ve kırmızı ışık ihlali yapan araçlara ceza uygulamalarında polis için tereddüt oluşturduğuna vurgu yapıldı. Kavşaklarda hem araç hem de yayaların karıştığı kazalarda bu altyapı eksikliğinin etkili olduğuna işaret edildi.

Çözüm yükseltilmiş yaya geçitleri

Raporda, kavşaklardaki konumlandırmanın nasıl olması gerektiği de anlatıldı. Buna göre, trafik ışığı, yaya geçidi ile dur çizgisi arasında olmalı. Yaya geçitlerinden önce yol yarı yarıya daraltılarak trafik yavaşla tılmalı. Raporda ayrıca, AB ülkelerinde yükseltilmiş yaya geçitlerinin kullanılmasıyla hızın yüzde 20, kazaların ise yüzde 45 azaldığı belirtildi.

Kamil ELİBOL-BUGÜN

Bu haber toplam 18362 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri