Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘MİT’çiler il sorumlusu oldu’

09.02.2012 09:14
Gündemin seyrini değiştiren MİT'in üst düzey yöneticilerine yönelik ifade çağrısı çeşitli spekülasyonları da beraberinde getirdi.

Emniyet ve istihbarat teşkilatlarıyla ilgili sansasyonel iddialarıyla tanınan Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu da bu gelişmeleri yorumladı ve bir kez daha çarpıcı iddialarda bulundu.

Emre Uslu yazısında şu ifadelere yer verdi: MİT’in içindeki sola yakın bir kesim KCK operasyonlarından rahatsız. Bu kesim medyada sola yakın birtakım kişilere bu rahatsızlığı kurumun rahatsızlığı olarak lanse etmiş olabilirler. Özellikle 2009’daki KCK operasyonları o kesimler ile Emniyet’i kimi illerde karşı karşıya getirdi. İstihbaratçılar içindeki o kesim bazı aydınları maniple ederek KCK operasyonlarını cemaat operasyonları gibi göstermeleri de şaşırtıcı değil bu nedenle. Zira başından beri o kesim KCK operasyonundan rahatsızdı. Rahatsızlığın nedeni KCK üzerinden PKK’ya yeni bir kaynak yapmak istemeleriydi. Ne demek PKK’ya KCK üzerinden kaynak yapmak? İstihbarat teşkilatlarının doğal görevlerinden biri örgütlere sızmaktır. KCK yapılanması yeni bir yapılanma olarak ortaya çıkınca istihbarat birimleri de bu alanı bir fırsat alanı olarak görüp PKK içine sızmak için değerlendirmiş olabilir. Buraya kadar aslında her şey normal. Peki, KCK networkuna sızdırdığınız elemanlardan ne beklersiniz? PKK’nın yapacağı eylemleri güvenlik birimlerine bildirip eylemler olmadan önce önlenmesini beklersiniz değil mi? Hayır bizde böyle olmadı olmuyor. MİT ve Askerî İstihbarat birimlerinin KCK yapısı içindeki elemanları ‘İl Sorumlusu’ seviyesine çıktılar, serhildan eylemlerinde toplumu galeyana getirmek için yüzleri poşulu en önde yürüyenler arasında onlar da vardı; hatta en önde gidenler çoğu zaman onlardı. Polis de bunların kim olduğunu biliyor ve eylemlerde bunlara dokun(a)mıyordu.”

‘Bombaları polise söylemediler’

Uslu yazdığı yazıda KCK yapılanmasını iller bazında bizzat yöneten ve yönlendirenlerin aslında Hakan Fidan’dan önceki MİT içindeki bir damarın olduğunu iddia etti: “Bu damar uzun süre KCK operasyonlarına direndi. Hatta bazı elemanları KCK operasyonlarında tutuklanınca Emniyet birimlerine sert çıktılar. Ben en azından dört önemli ilde tutuklanan KCK il sorumlularının bizzat istihbarat elemanları olduğunu biliyorum. Bu noktada bir hatırlatmayı yapayım. MİT-PKK görüşmesinde Afet Güneş KCK’nın başı Sabri Ok’a ‘Şehirleri bomba doldurdunuz, hepsini biliyoruz’ derken nereden biliyordu? Bizzat KCK networkunun illerdeki sorumlusu kendi elemanları olduğundan biliyordu. Peki, bunu Emniyet birimleriyle paylaşıp yakalattılar mı? Hayır. Hatta KCK operasyonu yapan Emniyet birimlerine çok kızdılar.”

Bu haber toplam 4634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri