Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘En tehlikeli kadın’la buluşma İsrail’i kızdırdı

23.12.2011 12:26
Netanyahu, Filistin lideri Abbas’ın Türkiye’de İsrailli bir gencin katili Muna ile görüşmesine çok kızdı
Hamas’ın elindeki İsrailli asker Gilad Şalit’in takası sırasında ekimde serbest bırakılan 447 Filistinli esirden 11’i Türkiye’ye gönderilmişti. Bu isimler arasında İsrail’in “en tehlikeli kadın” diye nitelediği Amna Muna da vardı. 2 aydır Türkiye’de bulunan ve yaşadığı yer gizli tutulan Muna ve diğer Filistinliler, Türkiye’yi ziyaret eden Filistin lideri Mahmud Abbas’la salı günü Ankara’da bir araya geldi. Ancak bu görüşme İsrail’de öfke yarattı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev “Abbas’ın masum bir İsrailli genci öldüren biriyle görüşmesi hayalkırıklığı yarattı. Dünyaya İsrail’in barışını amaçladığını iddia eden bir adamın, iğrenç bir katille görüşmek üzere Türkiye’ye gitmesi şoke edici” dedi.
 
‘Sizinkiler daha beter’
 
Abbas’a gezisinde eşlik eden El Fetih’in önde gelen isimlerinden Cibril Racub “Ondan daha kötü İsrailli milletvekilleri ve generaller var. Eğer yaşamayı hak etmiyorsa neden gitmesine izin verdiniz” diye konuştu. Abbas’ın danışmanı Nimer Hamad ise “Her gün yeni yerleşimler kurarak barış sürecinin altını oyan İsrail sorun çıkarmak için yeni bir bahane arıyor” yanıtını verdi.
 
Muna, 2001’de 17 yaşındaki İsrailli Ofir Rahum’la internette tanışarak buluşmaya çağırmış ve Rahum’u öldürdüğü gerekçesiyle ömürboyu hapis cezası almıştı. El Fetih üyesi Muna’nın cezaevindeyken Hamaslı kadınlara işkence yaptığı öne sürülmüş ve bu sebeple Hamas’ın kontrolündeki Gazze yerine Türkiye’ye gönderilmişti.
 
Zafer pozu vermişti
 
Ekim ayında serbest bırakılan Muna, havaalanından çıkarken arkadaşlarıyla birlikte zafer pozu vermişti. Muna’nın, saldırıya uğramasından endişe edildiği için Türkiye’ye gönderildiği açıklandı.
 
İsrail, Türkiye’ye casus kamera satışını iptal etti
 
İsrail Savunma Bakanlığı, Türkiye ile 2009’da imzalanan 140 milyon dolarlık casus kamera satışını iptal etti. Elbit ve IAI tarafından ortak üretilen gelişmiş bir istihbarat sistemi olan ve uçaklara takılan kamera ile anlık görüntü alan LOROP sisteminin önümüzdeki aylarda Türkiye’ye teslim edilmesi gerekiyordu. Elbit, Tel Aviv borsasına “Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’ye istihbarat araçlarının satışı için lisans vermediğini ve şirketin uğrayacağı maddi zararın bakanlık tarafından karşılanacağını” bildirdi. F-4 ve F-16 uçaklarına takılması planlanan LOROP sistemindeki elektro optik kamera, dünyanın en gelişmiş askeri casus kameralarından biri olarak kabul ediliyor ve uçakların düşman hava sahasına girmeden görüntü çekmesini sağlıyor.
 
Kaynak: VATAN 
Bu haber toplam 4234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri