Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En umutsuzu, Fransız ve Portekizliler çıktı

30.12.2012 16:59
WIN/ Gallup International üyesi araştırma kuruluşlarından Barem Research'in yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Toplumun yüzde 43'ü zorlukların artacağına inanıyor.

Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği, WIN/ Gallup International tarafından 54 ülkede yapılan “Küresel Umut ve Umutsuzluk Barometresi” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Ekonomik ve finansal krizle boğuşan gelişmiş Batılı ülkeleri 2013’e karamsar giriyor. Geri kalmış ya da gelişmekte olan çok sayıda ülke ise yeni yıla umutla bakıyor.

Türkler de, Avrupalılar gibi 2013’e umutsuz giriyor. Geçen yıla girerken yapılan ankete göre Türkiye'de umutsuzların oranı bu yıl yüzde 12 arttı. Türkiye’de halkın yüzde 43’ü zorlukların artacağına inanıyor.

Türkiye halkasını Barem Research'ün gerçekleştirdiği WIN/ Gallup International’ın, 5 kıtadan 54 ülkedeki 56 bine yakın kişiyle yaptığı, “Umut ve Umutsuzluk Barometresi” araştırmasının sonuçları açıklandı.

“Bu yılla karşılaştıracak olursak, size göre, gelecek yıl, ekonomik rahatlık mı yaşanacak, ekonomik zorluk mu yoksa ekonomik durum bu yılla aynı mı olacak?” sorusu yöneltilen kişilerden alınan yanıtlar, ilginç sonuçları ortaya koydu.

Türkiye’de görüşülen kişilerin yüzde 30’u yeni yılda ekonomik refahın, yüzde 43’ü ise zorlukların artacağına inanıyor. Yüzde 25’lik bir kesim ekonomik durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Türkiye için geçtiğimiz yıl yüzde -1 olan net ekonomik umut, bu yıl 12 puan azalarak yüzde -13’e düştü.

Kriz umutları da vurdu

Geçen yıl ekonomik krizin damga vurduğu Avrupa ülkeleri ile öteki gelişmiş ülkelerde de karamsarlık hakim. 2013 yılının, 2012’ye oranla umut getireceğine inananların oranının en düşük olduğu, karamsarlığın fazlasıyla öne çıktığı ülkeler ağırlıklı olarak AB ülkeleri.

En karamsar ülke sıralamasında Portekiz ve Fransa başı çekiyor. Onları Lübnan izliyor. En karamsar 10 ülkenin geri kalanlarının tamamı Avrupa ülkeleri. Bu ülkeler sırasıyla şöyle: Belçika, İspanya, Bosna-Hersek, İrlanda, Almanya, Polonya, İngiltere.

Gelişmiş ülkelerdeki karamsarlık sadece krizin patladığı Avrupa ülkeleri ile de sınırlı değil. G-7 olarak adlandırılan en gelişmiş 7 ülkenin tamamında karamsarların oranı refahın artacağını düşenenlerden yüksek.

ABD’de 2013’te ekonomik zorlukların süreceğini düşünenlerin oranı, refah beklentisi içindekilerden yüzde 8 daha fazla. Bu fark; Fransa, Kanada, Almanya, İngiltere, İtalya ve Japonya’da çift haneli rakamlara ulaşıyor.

Yoksul ama umutlu...

Araştırma sonuçlarına göre, araştırmanın gerçekleştirildiği 54 ülke içinde en umutlu insanların yaşadığı ülke Gürcistan. Bu ülkeyi Azerbaycan izliyor. Umutlular arasında ilk 10’a giren öteki ülkeler ise şunlar oldu: Brezilya, Mozambik, Çin, Peru, Hindistan, Suudi Arabistan, Filipinler, Ekvator. Olumlu ekonomik beklenti içindeki ülkeler arasında Fas, Kamerun,Vietnam, Kenya ve Afganistan gibi ülkelerin de bulunması, araştırmanın çarpıcı sonuçları arasında yer alıyor.

Genel olarak bakıldığında; dünyada görüşülen kişilerin yüzde 35’i yeni yılda refahın artacağı beklentisi içindeyken, yüzde 28’i ekonomik zorlukların artacağına inanıyor. Yüzde 29’luk bir kesim ise ekonomik durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Geçen yıl yüzde -2 olan net ekonomik umut puanı bu yıl 9  puan artarak yüzde 7’ye yükseldi.

WIN-Gallup’un değerlendirmesi

WIN-Gallup International Başkanı Jean-Marc Leger, ekonomik karamsarlığın Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da sürüyor olmasına karşın, Çin ve Hindistan’da umudun yükselmesinin kendilerini biraz rahatlattığını belirtti.

Leger, “bugün o kadar içiçe bir dünyada yaşıyoruz ki, bir umut esintisi tüm dünyaya umut mesajı yayabilir. Yeni bir yıla girerken tüm dünyayı bu umutla selamlıyoruz” dedi.

Bu haber toplam 7156 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri