Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Encümen-i Daniş'te gündem 'Obama' ve 'Balbay'

19.03.2009 18:26
'Encümen-i Daniş'in toplantısı, İstanbul'da yapıldı.
Moda'daki Deniz Kulübü'nde 15 günde bir toplanan ''Encümen-i Daniş'' üyeleri, bugün de bir araya geldi.


Emekli asker ve üst düzey sivil yöneticilerden oluşan Encümen-i Daniş Moda Deniz Kulübü'nde toplandı. 3 saat süren toplantıya eski Genelkurmay başkanları Hüseyin Kıvrıkoğlu, İsmail Hakkı Karadayı, Necdet Üruğ, eski TBMM Başkanı ve Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, eski Milli Eğitim Bakanı Sefa Reisoğlu katıldı.

Toplantı sonunda üyeler soruları yanıtlamazken Necmettin Karaduman, ''Dış ilişkiler konuşuldu. ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'ye yapacağı ziyareti değerlendirdik. Çeşitli detaylar üzerinde konuştu. Görüşmelerimiz bundan ibaret." dedi.

Bir basın mensubu Kuzey Irak ile ilgili konunun gündeme gelip gelmediğini sorunca Karaduman, "Irak'taki bazı hukuki tasarruflar, gayrimenkuller üzerindeki tasarruflar da gündeme geldi." şeklinde yanıt verdi.

Encümen-i Daniş üyesi İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtları ile diğer kişilere ait ses kayıtlarının toplantıda gündeme gelip gelmediği de soruldu. Karaduman, "Bu konu yargıya intikal etti. Yargı karar verene kadar konuşmamız uygun olmaz. Bu konulara çok girmiyoruz." dedi.

Bir gazeteci, "Mustafa Balbay'ın günlükleri ve Karadayı'nın ses kaydı topantıda gündeme hiç gelmedi mi?" diye soruyu devam ettirince Karaduman, "Hiç gelmedi. Kişilerle şahıslarla ilgili konuları konuşmuyoruz Gündeme getirmiyoruz." dedi. "Bu ses kayıtları rahatsızlık yaratıyor mu?" sorusuna ise Karaduman, "Yok, niye yaratsın ki? Bu konular yargıya intikal etmiş durumda." şeklinde yanıt verdi.

Kaynak: Ajanslar


Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri