Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petrolde dışa bağımlılık son bulacak mı?

03.03.2009 14:14
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Mavi Hat davasına yönelik bazı bürokratlara soruşturma izni vermediği iddialarına ilişkin olarak, “çıkar gruplarının haksız kazanç sağlayabilecekleri bütün kanallarını kapatıyoruz” dedi.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, düzenlediği basın toplantısında, kurumun faaliyetleri ve son dönem çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güler, dün ABD ve Rusya büyükelçileriyle görüşüp görüşmediği yönündeki soru üzerine, enerjide özellikle dış ilişkilerde aktif bir enerji diplomasisi sürdürdüklerini söyledi.

Yürütülen diplomasi çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın büyükelçiler tarafından sık sık ziyaret edilen bir bakanlık haline geldiğini ifade eden Güler, dün ABD ve Rusya'nın Ankara büyükelçileriyle peş peşe görüştüğünü bildirdi. Görüşmenin son dönemdeki enerji projeleri ve Türkiye'nin sürdürdüğü atılımla ilgili olduğunu belirten Güler, “Bu değerlendirmeleri ilgili ülkelerin büyükelçileriyle yaptık. Zaten sık görüşüyoruz. Dün peş peşe olması da bu sıklığın bir işareti olarak değerlendirilmeli” diye konuştu. Türkiye'nin enerji projelerinde nükleer enerji, doğal gaz projeleri ve Karadeniz başta olmak üzere petrol aramalarının etkin bir rol oynadığını ifade eden Güler, “Burada ülkemizin çıkarları doğrultusunda bir enerji politikasını ileriye dönük olarak sürdürüyoruz. Bununla ilgili de görüşmeleri yaptık” dedi. Bakan Güler, Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko'nun 6 Mart'ta Türkiye'ye geleceğini, Gazprom'un Üst Yöneticisi (CEO) Alexy Miller ile de bir görüşme yapacağını, bu görüşmeler sırasında da Türkiye ile Rusya arasındaki projeleri detaylandıracaklarını bildirdi.

Gazprom ile yapılacak görüşmelerin daha önceki çalışmaların devamı niteliğinde olacağını ifade eden Güler, şöyle konuştu:

“Bu arada yeni önerilerinin de olabileceğini düşünüyoruz. Rusya ile devam eden doğal gaz projelerimiz var. Bu projelerin dışında boru hatları konusu var. Onlar da Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile Rusya'ya yaptığımız ziyarette de bu konular yapılan görüşmelerde gündeme geldi. Şimdi onun bir devamı olarak, liderlerin mutabık kaldığı şekilde bu ziyaretler gerçekleşiyor. Hem Rus Enerji Bakanıyla hem de sayın Miller ile yapacağımız görüşmelerde bu konular görüşülecek.”

ENERJİ BAKANLIĞININ SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİĞİ İDDİASI


Bazı gazetelerde yürütülen Mavi Hat davası kapsamında, ihalelere fesat karıştırdıkları iddiasıyla yapılan suç duyurusunda Enerji Bakanlığının BOTAŞ'ın 3 bürokratı hakkında soruşturma izni vermediğini ilişkin haberlerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Güler, devam eden hukuki bir süreç olduğu için konunun detayına girmek istemediğini” söyledi.

Güler, “Ancak burada da biz bir takım yanlışlıklara izin vermeyecek bir kararlılıkla çıkar gruplarının haksız kazanç sağlayabilecek bütün kanallarını kapatıyoruz” dedi.

“PETROL ARAMALARI MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, petrol aramalarına ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:

“Bu konuda dikkati çekecek en önemli nokta, artık bulmaya başlamamızdır ve isabet sayısıdır. Bu noktada şu ana kadar yaptığımız kararlı çalışmalar, daha çok sismik çalışmalar şeklindeydi, bunların bilimsel bir baza oturtulmasıydı. Şimdi bunun meyvelerini topluyoruz. Yani diktiğimiz fidan artık ağaç haline geldi ve meyve vermeye başladı.”

İRAN İLE GÖRÜŞMELER


Bakan Güler, İran basınında Avrupa'ya petrol taşımak için bir Türk şirketiyle ortaklık kurulduğuna ilişkin çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, “Onlar özel sektör arasında yapılan çalışmalar” dedi. Güler, İran'ın Güney Pars sahası konusunda çalışmaların hangi durumda olduğuna yönelik soru üzerine de, şöyle konuştu:

“İran'la yaptığımız görüşmelerde biz İran heyetinin gelmesini bekliyoruz. TPAO çalışmalarını yaptı, biz de çalışmalarımızı yaptık. İran tarafına da gönderdik, onlardan cevap bekliyoruz. Gelmeleri gecikti, ama biz ekip olarak hazırız. Dolayısıyla ne zaman gelirlerse görüşmelerimizi sürdürürüz.” Güney Pars sahasında çıkarılacak gazın Türkiye ve oradan da Avrupa'ya geçeceğini belirten Güler, “Onun bir kısmını biz alacağız. Bir rakam vermeyeyim ama, bizim daha önceki kesintiyi de önleyecek kadar olan miktar. Bu konudaki çalışma devam ediyor” diye konuştu.

Bakan Güler, İran ve Türkiye arasındaki tahkimle ilgili sürecin henüz bitmediğini de belirtti.

“2009 BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”Bakan Güler, toplantıda yaptığı konuşmada da enerji bağımsızlık hareketinde petrol arama çalışmalarıyla Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacak şekilde bir programı kararlı bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. TPAO'nun 2002 yılından bu yana önemli bir atılım gerçekleştirdiğine işaret eden Güler, çağdaş doğal gaz ve petrol aramalarının semerelerini aldıklarını ifade etti.

Derin saha ve denizlerde önemli bir petrol potansiyeli keşfedildiğini ve bunu üretime dönüştürme için çalışmaların başladığını anlatan Güler, “Bu kapsamda 2009 bir dönüm noktasıdır. Buradaki sondajlar, ülkenin dışa bağımlılığını kaldıracak, 2023 yılı ise nihai noktadır. Bu yıldan itibaren bu hedefe artan oranlarda keşiflerle varacağız” diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri