Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enerjide yeni oyunu Türkiye kuruyor

05.12.2015 00:49
Ankara-Moskova hattında gerilen ilişkiler, doğalgaz ihtiyacını Rusya'dan sağlayan Türkiye'nin B planını hızlandırdı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in Ankara'da Türk Akımı Projesi'ni duyurmasının üzerinden tam bir yıl geçtiği bugünlerde oyun değişti.

Rusya ile gerilen ilişkiler, Türkiye'yi enerjide alternatif arayışına sürükledi. Bir yılda enerjideki oyun değişti. "Bize kimse şantaj yapamaz" diyen Türkiye, kartları yeniden karıyor.

Geçtiğimiz yıl yani 2 Aralık 2014'teRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sürpriz bir hamle ile 40 milyar dolarlık 'Güney Akım Projesi'ni iptal ettiklerini ve yerine 'Türk Akımı Projesi'ni başlatacaklarını Ankara'dan duyurmuştu.
Açıklama dünya çapında geniş yankı bulmuştu. Bu açıklamadan tam bir yıl sonraTürk Akımı projesinin durduğu açıklandı.

İki ülke arasında uygulanan yaptırımlar henüz iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturan enerji ticaretine dokunmadı. Ancak gündemdeki yeni projelerin akıbetini siyasi krizin çözümü belirleyecek. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak konuyla ilgili "Türk Akımı boru hattı hakkındaki görüşmeler durdu. Türkiye ile nükleer santral projesi hakkındaki görüşmeler sürüyor" dedi.

Gazprom'un başkanı Aleksey Miller ise Türkiye'nin 'Türk Akımı' doğalgaz projesi konusunda kendilerine herhangi bir şekilde başvurmadığını ve görüşmelerin bu yüzden durduğunu açıkladı.
Doğalgaz sevkiyatıyla ilgili de konuşan Miller, "Eğer GAZPROM Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını durdurursa, Türkiye'deki itibarı sıfıra iner" şeklinde konuştu.

Gerilen ilişkiler, Rusya'dan doğalgaz akışında olası bir kesinti ihtimalini gündeme getirirken, alternatif planlar hazırlayan Türkiye, Katar ve Azerbaycan gibi çeşitli doğalgaz kaynağı girişimlerini hızlandırdı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinde, Türkiye Katar'la uzun vadeli LNG mutabakatı imzaladı.

Ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan ziyaretinde, TANAP projesinin2018'den önce bitirileceğinin müjdesini verdi.

Türkiye alternatiflerine Kuzey Irak gazını da ekledi. Kuzey Irak gazı için BOTAŞ ilk ihaleye çıktı. BOTAŞ Kuzey Irak gazının yurt içinde ulusal şebekeye bağlanması için 185 kilometre uzunluğunda boru hattı kuracak.

40 inç olarak planlanan doğalgaz boru hattı, Şırnak doğalgaz hattı olarak adlandırılacak. Kuzey Irak'tan akacak 5 trilyon metreküp doğalgaz, Türkiye'nin 50 yıllık talebini karşılayacak büyüklükte.

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri