Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Engelliler Günü'nde rezil eden görüntü

04.12.2012 01:24
Engellilere yönelik derneğin açılışında skandal görüntüler yaşandı. Engelli derneğine girişte merdiven engeli vardı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nden yansıyan iki haber, Türkiye'de engelliye yönelik göstermelik rezillikleri yüzümüze çarptı.

Bolu'da Engelliler için dernek açılışı yapıldı. Ancak dernek binasına engellilerin ulaşması mümkün değildi. Zira hiçbir engelli o merdivenleri çıkamadı.

Diğer örnek ise bir üst geçitten. Kumburgaz’da engelliler için yapılan üst geçit, görenleri hayrete düşürüyor. İstanbul'un en işlek karayolu D-100 üzerinde bulunan üst geçidin bir ayağında engelli rampası bulunurken, diğer yanında ise sadece merdiven bulunuyor. Yani üst geçide çıkan engelli orada kalıyor.

BOLU'DA ENGELLİ MERKEZİ SKANDALI

Bolu'da
İzzet Baysal Caddesi'ndeki bir iş hanının 2. katında engellilere yönelik çalışma yapan bir derneğin açılış törenine katılmak isteyen tekerlekli sandalyedeki engelliler, binanın girişindeki merdivenlere görünce şok oldular.

bolu-engelli-rezilliği.jpg

VALİ YARDIMCISI DA BU MANZARAYA TANIK OLDU

Açılış gününde dahi engelliler için düzenleme yapmayı, bir engelli merdiveni oluşturmayı akıl edemeyenler, o güne katılmak için gelen engellileri karga tulumba böyle taşıdılar.

Açılış törenindeki bu rezaletin tanığı da Bolu Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin'di. Yaşanan rezaleti görmezden gelen Vali Yardımcısı, ''3 Aralık Dünya Engelliler Günü''nde engellilere katkı sağlayacak ve onların sosyalleşmesi yönünde çalışma yapacak bir derneğin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu" söyleyerek traji komik bir açıklamaya imza attı.

bolu-engelli-merdiven.20121203162727.jpg

Konuşmaların ardından açılışı yapılan dernek binasından ayrılan engelliler, yine vatandaşların yardımlarıyla iş hanından çıkabildi. Engelliler için açılan derneğin açılışından "engel rezilliği"ni yansıtan bu görüntüler kaldı.

BİR SKANDAL DA KUMBURGAZ'DAN

Bolu'dakine benzer bir rezilliğe de Kumburgaz’da imza atıldı. Engelliler için yapılan üst geçite çıkış var iniş yok.

Kumbargaz D-100 Karayolu üzerinde sözde engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla yapılan üst geçidin bir ayağında engelli rampasının olmasına rağmen diğer ayağında sadece merdiven bulunuyor. Tekerlekli sandalyeyle rampayı geçerek üst geçide ulaşan engelliler, aşağı inmek için çevrede bulunan vatandaşlardan yardım istiyor.

engelli-üst-geçiti.jpg

ÇIKAN YUKARDA MAHSUR KALIYOR

İlginç tasarımı ile dikkat çeken üst geçide çıkınca sıkıntıları bir kat daha artan engelli vatandaşlar, duruma isyan ediyor. Tekerlekli sandalyesiyle rampayı çıkmakta zorlandığını belirten yürüme engelli Erdem Ersoy, “Çıkarken çok zorlanıyoruz. İnerken de engelli-üst-geçit.jpgzorlanıyoruz. Engelliler için üst geçit yapsınlar” derken, eşi ise, “Yine aynı yerden ineceğiz. Hiçbir şeye yaramıyor” dedi.

BİRİ İNDİRSİN DİYE VATANDAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM

8 yaşından beri engelli olduğunu belirten Ferdi Çağlar, “Normaldeki sıkıntı üst geçitteki engelli rampasının dik olması ve inişinin olmaması. Çıkış var ama iniş yok. Bu da daha çok bedensel ve tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlar çok sıkıntı çekmektedir. Çünkü rampa dik yapılmış ve iniş yok. İniş olmadığı için de çıkan vatandaş tekerlekli sandalyesiyle bu sefer de inemeyecek. Bir vatandaşın gelmesini bekleyecek ki beni aşağı indirsin diye. Bir an önce bunun bir çözüme kavuşması gerekiyor” diye konuştu.

BAŞKAN AKGÜN: “TAM BİR KOMEDİ”

Belediyeler olarak engellilerin yaşamını kolaylaştırmak zorunda olduklarını dile getiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Üst geçit tam bir komedi. Bunun sahibi şu anda Büyükşehir. Mutlaka düzeltilmesi ve yeniden yapılması gerekiyor. Onun için Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla görüşeceğim” dedi.

Çevrede bulunan vatandaşlar ise duruma tepki göstererek, “4 senedir bu üst geçit böyle duruyor. Engelli vatandaş zaten burayı kullanmıyor. Nereden inecek? İnecek yer yok” dedi. 

Bu haber toplam 8684 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri