Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Engin Ardıç Yine Dalgasını Geçti

29.06.2011 19:52
Sabah yazarı Engin Ardıç, Meclis Başkanlarının giydiği frak ve silindir şapkanın tarihini yazdı. Ardıç arada dalgasını da geçti...

Engin Ardıç'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm;

Başbakanın anasına küfür ettiği için işinden kovulmuş bir adamı Sihirbaz Mandrake kılığında meclis kürsüsüne oturtunca mutlu olan Kılıçdaroğlu...

Birtakım faşistleri bile bile aday gösterdiği için başına ne tür bir bela almış olduğunu da belki zamanla anlayacaktır!

Fakat bu işin magazini de ilginçtir: Bu adamlar niçin silindir şapka ve frakla dolanırlar, karikatür gibi?

Atatürk devrinde moda bu olduğu için... "Batılı" görünmek için. Batılılara "bakın ne kadar size benzedik" diyebilmek için.

Oysa bugün nasıl fötr şapka giyilmiyorsa, frak da ancak konserlerde orkestra şefi ve müzisyenler tarafından giyilir. (Buna muhalefet edenler de vardır. Örneğin ünlü besteci ve orkestra şefi Pierre Boulez, "ben modern müzik yapıyorum" diyerek dinleyici karşısına hep takım elbiseyle çıkar.)

On dokuzuncu yüzyılın başlarında da frak törenlerde falan değil, gündelik hayatta giyilirdi! Yani Fransız ya da İngiliz burjuvası, sabah frakını giyer ve evinden çıkar gider tıngır mıngır bakkal dükkânını açardı! (Daha sonra frak "gece davetlerine" bırakıldı, gündüz gözüyle bugünkü ceketin atası olan redingot tercih edildi.)

Demek ki zamanla değişiyor her şey. Türkiye de değişiyor ama bürokrasi değişmemekte direniyor.

Resmi törenlerden ve meclis başkanlığı kürsüsünden şu frak saçmalığını artık kaldırmak kimsenin aklına gelemiyor...
 

Bu haber toplam 1784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri