Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enver Aysever'i CHP neden ŞOK etti?

29.04.2011 11:08
Enver Aysever ütopik bir sol hayal etti ancak bakın ne buldu?

Samanyolu Haber Televizyonu'nda yayınlanan Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Faruk Mercan'la Endaze programına CHP'nin milletvekili listesinde kendisine istediği sırada yer bulamayan ve CHP Parti Meclisi Üyeliği görevinden istifa eden Enver Aysever katıldı ve CHP'den neden istifa ettiğini açıkladı…

Enver Aysever öncelikle CHP'ye neden katıldığı ile ilgili soruyu şöyle cevapladı. Solun Türkiye'de liberal sol, ulusalcılık hareketi ve enternasyonel sol şeklinde üçe bölündüğünü, kendisini enternasyonel sola daha yakın hissettiğini söyledi. Bu sol anlayışta insanlığın sömürülmesinin sınıfsal bakışla aşılabileceğini, kadın erkek, başı açık veya kapalı, Alevi – Sünni – Hıristiyan fark etmediğini, hem insanın temel hak ve özgürlüklerini savunan, hem insanın ekmeğini bölüşümünü, tabiatı, ekosistemi korumayı yani her alanda yaşamı savunan bir sol olduğunu belirtti. Enver Aysever, Türkiye'de en mağdur olan ve kumsalda bir kum tanesi gibi kalan sol hareketin ancak Sosyal Demokrat olduğunu düşünen bir parti içinde filizlenebileceğini sandığını vurguladı. Kılıçdaroğlu ile bir arada olmasının temel sebebinin ve Kılıçdaroğlu'nun da altını çizdiği Halkın iktidarının altında bu düşüncenin yatması olduğunu ifade etti.

Enver Aysever, Ak Parti'nin küresel kapitalizme eklenmesinin, Tayyip Erdoğan'ın giderek daha otoriter olmasının, mağduriyetten zalimliğe dönen oAK Partidilinin karşısında bir Sosyal Demokrat damara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Programda Mümtazer Türköne de Türkiye'nin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şeyin böyle bir damar olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE'DE ÖNCE LİDERLER DEMOKRATİK TOPLUMU İÇİNE SİNDİRECEK”

Aysever, kendisinin CHP'nin iki parti meclisine de davetle girmiş bir üye olarak, temel tezinin o anlattığı sosyal demokrat bir dünya olduğunu, kendisinin düş kırıklığının da Türkiye'de hâlâ siyasetin otoriter bir yapıda olduğunu görmesinden kaynaklandığını belirtti. Ve artık Türkiye'de önce liderlerin Demokratik toplumu içine sindirmeleri gerektiğini ifade etti.

“1 MAYIS'TA SİNAN AYGÜN'ÜN YÜRÜDÜĞÜ CHP KORTEJİ İNANDIRICI OLMAZ”

Enver Aysever, 1 Mayıs'ın emekçilerin günü olduğunu, böyle bir günde Sinan Aygün'ün de birlikte yürüdüğü CHP kortejinin inandırıcılıktan çok uzak olacağını vurguladı. Aysever, daha milletvekili aday listeleri belli olmadan bir hafta önce kendisinin Sinan Aygün veMehmet Haberalile bu işin olmayacağını söylediğini ve bunun da Zaman ve Milliyet gibi gazetelerde de yayınlandığını ifade etti

Samanyoluhaber.com

Bu haber toplam 2078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri