Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, "İstanbul Adayımız Belli" Dedi Ama İsim Vermedi

21.11.2013 09:03
Başbakan Erdoğan, "Sarıgül İstanbul'u alır mı?" sorusuna, "Bizim adayımız belli, CHP'ninki kim bilmiyoruz." yanıtını verdi.

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanAtv ve AHaber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

"AK PARTİ'BİN ADAYI BELLİ"

İstanbul için yapılan yerel seçim anketlerinde Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül'ün başa baş göründüğü anımsatılarak, "Siz Mustafa Sarıgül'e İstanbul için ne kadar şans biçiyorsunuz. Size göre kaç alır, oran ne olur" yönündeki soruya Erdoğan, "Şu anda Ak Parti'nin belediye başkanı adayı bellidir ama CHP'nin belediye başkan adayı kimdir onu bilmiyorum. Dolayısıyla bu anketlerin hepsi de tamamıyla hayalidir" dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Kadir TopbaşAnkara'da Melih Gökçekİzmir'deBinali Yıldırım gibi bazı isimlerin aday olacakları yönündeki bir soruyu ise gülümseyerek yanıtsız bıraktı.

DÜŞÜK OY GRAFİĞİ

Erdoğan, 2009 yerel seçimlerinde Ak Parti'nin oy grafiğinin düşük olduğu hatırlatılarak, "Sizin için başarı standardı yerel seçimlerde ne olacak, neyi başarı kabul edeceksiniz" yönündeki soruya karşılık şunları söyledi:

"Doğrusu belediye seçimleri genel seçimlerle aynı şekilde değerlendirilemez, farklı şeyler bunlar. Çünkü burada eğer isabet yüzdeniz yüksek olursa oy oranınız da yükselir. Ama isabet yüzdesi adaylarda düşük olursa, o zaman oylar da düşer.

"PARTİ OLARAK YÜKSEĞİZ AMA..."

Çünkü vatandaş şu anda gelen bize kamuoyu araştırmalarına baktığımızda onu görüyoruz. Bakıyoruz ki parti olarak çok yükseğiz, ama adaydan dolayı bazı yerlerde düşüğüz. Mesela yani orada isim vermemize gerek yok. Şimdi bizim de ona göre çalışmamız var. İstiyoruz ki mevcut oradaki belediye başkanından çok daha kalite, çok daha tanına bilinen ve sevilen bir isimle biz orada girelim ki oradaki bizim parti oyumuz, adayımızla beraber hiç olmazsa eşit noktaya gelsin. Çünkü adayınız eğer sizin oyunuza oy katamıyorsa orada yerel seçimde başarısız olursunuz. Yani bir katma değerinin olması lazım, onun için çalışmalarımız biraz hassas yürüyor, titiz yürüyor. Bunu başarmanın gayreti içindeyiz. Eğer bunu başarabilirsek inanıyorum ki o yüzdemiz yüksek olacaktır. Eğer bunu başarmada zayıf olursak o zaman tabi düşebilir.

"22 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMIZ BELLİ"

Bizim bugüne kadar yaptığımız hizmetler ortada. Biz hizmette sınır tanımıyoruz. Ama muhalefet hangi hizmeti yapmış onu da göremiyorum. Şu anda da adaylarımızın açıklanmasıyla birlikte adaylarımız o illerde önümüzdeki döneme yönelik ne gibi projeler inşa edecekler şu anda ne durumdayız. Bunların hepsini tanıtımla ilgili yapılacak lansmanlarda sunacaklar. Bunların bazılarına şahsen bende katılacağım. Ama ilk etapta dört veya beş merkezde büyükşehir belediye başkanlarımızı tanıtmak ve açıklamak istiyoruz. Şu anda 22 büyükşehir belediye başkan adayımızı belirledik. İl Belediye başkanlarımızdan ise 11'ini belirlemiş vaziyetteyiz. Bunları belirlerken temayül yoklamalarını, anketleri ve o illerin milletvekillerini ve Bakan arkadaşlarımızı kanaatlarini almak suretiyle hareket ediyoruz. İnşallah Trabzon'daki açılışlardan sonra çalışmalara devam ediyoruz. Önümüzdeki haftalardan itibaren peyderpey açıklamaya başlayacağız. Bizi her yer sevindirir. Biz hedefe koşuyoruz" diye konuştu.

BAŞÖRTÜLÜ VEKİL OLACAK MI?

Kabine revizyonu veya genel seçimlerden sonra başörtülü bakan olup olmayacağına yönelik bir soruya ise Erdoğan, şöyle yanıt verdi:

"Her zaman söylerim, kutlu doğum dokuz ay on günde olur, diğeri sancılı doğumdur. Şu anda biz başörtüsü konusunda adımımızı attık. Lafını yapmadık. Arkadaşlarımız sağolsun, 4 arkadaşımız hacca gittiler geldiler, başlarını örttüler şu anda da parlamentoda bütün parti faaliyetlerinde başörtülü olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. 'İleride bakan olur mu, olmaz mı' bu ehliyet, liyakat meselesidir. İlla bir başörtülü koyacağız diye kabineye başörtülü konmaz. Bunlar da vakti, saati, zamanı geldiğinde bunlar olmayacak şeyler değil. Çünkü buna mani, buna yasak öyle bir şey yok artık. Parlamentoya giren her milletvekilinin bakan olma hakkı vardır, yeter ki o ehliyete, o liyakata sahip olsun."haberler.com

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri