Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan açıkladı: 2020'ye adayız!

13.08.2011 16:20
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olduğunu açıkladı

Olimpiyat heyecanı geri geldi. Uzun bir süredir gündemde olan 2020 Olimpiyat Oyunları'na adaylık konusu resmiyet kazandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olduğunu duyurdu.

2020 Olimpiyat Oyunları için daha önce de İtalya'dan Roma, İspanya'dan Madrid ve Japonya'dan Tokyo adaylığını açıklamıştı.

2012 Olimpiyat Oyunları Londra'da, 2016 Londra Olimpiyat Oyunları da Rio de Janeiro'da düzenlenecek.

İstanbul, 2000'de Sydney'in, 2004'te Atina'nın ve 2008'de de Pekin'in kazandığı Olimpiyat Oyunları'na aday olmuştu.


2010 Olimpiyat Oyunları için 1 Eylül 2011'e şehirler adaylık başvurularını yapabilecekler. 2020'nin ev sahibi, 7 Eylül 2013'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 125'inci kongresinde açıklanacak. Bu arada 125'inci Uluslararası Olimpiyat Komitesi kongresinde IOC Başkanı Jacques Rogge'un süresi dolduğu için yerine geçecek olan başkan da seçilecek.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN: BU DEFA HEDEFE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün ülke ve Türk insanı için son derece önemli gördükleri 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığını bütün dünyaya ilan etmek üzere bir araya geldiklerini belirterek, ''Heyecanlıyız, çünkü bu defa hedefe ulaşacağımıza samimiyetle inanıyoruz. Adayız, çünkü dünya barışının tesisinde çok büyük etkisi ve katkısı olduğuna inandığımız sportif değerleri ve olimpizm ruhunu çok önemsiyoruz. Umutluyuz, çünkü barıştan çok savaşın, sevgilerden çok düşmanlıkların, umutlardan çok hayal kırıklıklarının yaşandığı bir dünyaya sporun söyleyecek çok sözü olduğunu düşünüyor ve bu heyecanla bir arada bulunuyoruz'' dedi.

Erdoğan, Olimpiyat Evi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemek için aday olduğunu açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün ülke ve Türk insanı için son derece önemli gördükleri 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığını buradan bütün dünyaya ilan etmek üzere bir araya geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:
''Heyecanlıyız, çünkü bu defa hedefe ulaşacağımıza samimiyetle inanıyoruz. Adayız, çünkü dünya barışının tesisinde çok büyük etkisi ve katkısı olduğuna inandığımız sportif değerleri ve olimpizm ruhunu çok önemsiyoruz. Umutluyuz, çünkü barıştan çok savaşın, sevgilerden çok düşmanlıkların, umutlardan çok hayal kırıklıklarının yaşandığı bir dünyaya sporun söyleyecek çok sözü olduğunu düşünüyor ve bu heyecanla bir arada bulunuyoruz.''

Dünyanın en büyük sportif organizasyonu olan olimpiyat oyunlarının dünyanın bütün renklerini ve kültürlerini buluşturan bir medeniyetler buluşması olduğunu vurgulayan Erdoğan, medeniyetler ittifakında önemli bir rolü olan, eş başkan durumundaki Türkiye için bunun çok büyük bir önem arz ettiğini söyledi.

Erdoğan, sporun renkler ve kültürler üstü güzelliklerinin doyasıya yaşandığı bir barış ve dostluk festivali olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:
''Düşmanlıkların sevgiye, çatışmaların hoşgörüye, karşıtlıkların zenginliklere dönüştüğü evrensel bir organizasyondur. Bu barış meşalesinin en çok yakıştığı coğrafyalardan birinin bizim topraklarımız olduğunu defalarca ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bu gerçeğe daha önceki adaylıklarımızda da inanıyorduk, bugün de samimiyetle inanıyoruz. Ama hep geldik, geldik, geldik finalde kapıdan döndük. Bu defa yine inanıyoruz. İnanıyoruz çünkü bizim topraklarımız olimpik ruhun özünde temsil ettiği evrensel değerlerin yüzyıllar boyunca en canlı haliyle yaşadığı topraklardır.'' 

Bu haber toplam 2790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri