Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan giderse kim gelsin anketi

02.12.2011 09:46
Yabancı bir kuruluşun 'Erdoğan giderse kim gelsin' anketinin sonuçlarını Cumhuriyet gazetesi açıkladı.

Erdoğan giderse kim gelsin anketi Yabancı bir kuruluşun 'Erdoğan giderse kim gelsin' anketinin sonuçlarını Cumhuriyet gazetesi açıkladı.Yeni Şafak gazetesi yazarı Yasin Doğan ise, ANAR'ın yaptığı son gündem araştırmasının sonuçlarını bugünkü yazısında yazdı.

Yabancı bir kuruluş anketle, "Erdoğan giderse AK Parti'ye oy verir misiniz" ve "Erdoğan'ın yerine AK Parti'nin lideri kim olsun?" sorularına cevap aramış.

ERDOĞAN'IN YERİNE KİM GELSİN?

"Tam da Başbakan Erdoğan'ın sağlık sorunlarının cidiyetinin sorgulandığı şu dönemde çarpıcı bir kamuoyu araştırmasının sonuçları elime geçti" diyen Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, 12 Haziran seçimlerinden sonra, yabancı bir kuruluşun talebiyle İstanbul'da bir araştırma şirketi tarafından yürütülen anket çalışmasının sonuncusunda sorulan "Erdoğan'ın yerine kim gelsin" sorusuna verilen sonuçları yayınladı.

ARAŞTIRMA 14 ŞEHİRDE YAPILDI

Anketleri yaptıran yabancı kuruluşun ve anketi gerçekleştiren firmanın adını vermeyen yazarın aktardığı bilgilere göre, araştırma, Türkiye'nin 14 şehrinde 2 bin kişi ile yüz yüze anketler yapılmış. Son bir sene içinde benzer üç çalışma daha yapılmış ve katılanlara yüzün üzerinde soru yöneltilmiş.

Son ankete, öncekilerden farklı olarak kritik bir ekleme yapılmış ve "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerine AKP'nin yeni lideri olarak kimi görmek istersiniz" sorusu yöneltilmiş.

4 İSİM ÖN PLANA ÇIKIYOR

Anketler yapıldığı dönemde Başbakan'ın sağlık durumunun iyi olduğu dikkate alınırsa, bu soru, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması olasılığı düşünülerek hazırlanmış gözüküyor.

Ucu açık bırakılan, yani katılımcıya seçenek sunulmayan bu soruya, 2013 denekten 1381'i "Bilmiyorum" ya da "Cevap yok" karşılığını vermiş.

Yanıt veren 630 kişinin gönüllerinden geçen "AKP Genel Başkanı ve Başbakan" adayları şöyle sıralanmış:

- Ahmet Davutoğlu: 119 (Yanıt verenlerin yüzde 18.8'ü )

- Abdullah Gül: 116 (Yanıt verenlerin yüzde 18.4'ü )

- Bülent Arınç: 107 (Yanıt verenlerin yüzde 16.9'u)

- Ali Babacan: 86 (Yanıt verenlerin yüzde 13.6'sı)

ERDOĞAN GİDERSE AK PARTİ'YE OY VERMEM

Erdoğan'ın Çankaya Köşkü'ne çıkarak aktif siyasetten çekilmesi durumunda AKP'nin geleceğinin ne olacağını merak edenler olabilir. Çalışmaya bu nedenle şu soru da eklenmiş:

"Erdoğan'dan başka biri AKP'ye liderlik ederse bu partiye oy verir misiniz?"

Sunulan seçenekler arasında "kesinlikle oy veririm (yüzde 17.9)" ve "muhtemelen veririm (yüzde 17.9)" şıklarını işaretleyenlerin oranı toplamda yüzde 35.8'e ulaşıyor.

Karşı tarafta ise "Kesinlikle vermem (yüzde 32.4)" ve "Muhtemelen vermem (yüzde 14.2)" diyenler yer almış.

Toplamları ise sürpriz bir rakama ulaşıyor: Yüzde 46.8.

Soruya "Bilmiyorum" ya da "Yanıt yok" diyenlerin oranı ise yüzde 17.6.

AK PARTİ OYLARINI 3,5 PUAN ARTIRDI

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yasin Doğan ise, ANAR'ın yaptığı son gündem araştırmasının sonuçlarını bugünkü yazısında açıkladı.

Kasım ayının ilk yarısında 26 ilde 5 bin 19 denekle yapılan ankete göre bu pazar günü seçim olsa AK Parti, oylarını 12 Haziran seçimlerinin 3,5 puan üzerine çıkarmış durumda.

AK Parti'nin oyu yüzde 53.5'e ulaşmış. CHP 3 puanlık bir düşüşle yüzde 22.9, MHP ise 1 puanlık düşüşle yüzde 11.9 oy oranında.

AK PARTİ-CHP ARASINDAKİ FARK AÇILIYOR

ANAR'ın anketine göre Ak Parti'nin yükselişi ve CHP'nin düşüşü aradaki makasın da büyük oranda açıldığını gösteriyor. 12 Haziran seçimlerinde 26 olan AK Parti-CHP farkı son ankette 30.6'ya yükselmiş durumda. AK Parti ile MHP arasındaki fark ise yüzde 42,4 oranında.

VAN DEPREMİNDE HALK HÜKÜMETTEN MEMNUN

Van depreminin ardından gerçekleştirilen anket, hükümetin depremle ilgili çalışmalarının kamuoyu tarafından nasıl algılandığını da ortaya koyuyor. "Van'daki depremden çok kısa bir süre sonra Başbakan ve çok sayıda bakanın bölgeye ulaşması olumlu bir davranıştır" kanaatini paylaşanların oranı yüzde 82.8. Hükümeti, Van'a en hızlı şekilde müdahale etmekte ve yardımları ulaştırmakta başarılı olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 73.6.

Hükümetin deprem sonrası oluşan sıkıntıları çözmek için gerekenleri yapmakta başarılı olduğuna inanların oranı yüzde 72.8. Ankete katılan vatandaşlar, devletin afet durumunda geçmişe göre daha hazırlıklı olduğunu düşünüyor. Bu kanaati paylaşanların oranı yüzde 75.1. Depremden sonra tüm Türkiye büyük bir dayanışma içerisinde Van'a yardım toplama seferberliğine koyulmuştu. Deneklerin yüzde 89.4'ü ülke genelinde vatandaşların yardım için üzerine düşeni yaptığı kanaatinde. 

Bu haber toplam 2628 defa okunmuştur
GAZETE DEMEK İSTİYOR Kİ
R. A
Hele Tayyip bir gitsin gerisi kolay.
02 Aralık 2011 Cuma 13:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ADAM YOKLUĞU
Turan HACIMEMİŞOĞLU
kİM GELİRSE GELSİN LİDER OLARAK TAYYIP ERDOĞANIN YERİNİ DOLDURAMAZ.AKPARTİYİ AYAKTA TUTAN TAYYIP ERDOĞANIN LİDERLİK VASIFLARIDIR.YANİ İKİNCİ BİR TAYYIP ERDOĞAN YOK.ESKİLERİN DEYİMİYLE BU ÜLKEDE KAHD-I RİCAL VAR.
02 Aralık 2011 Cuma 11:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri