Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERDOĞAN AKP'NİN 10 YILINI ANLATTI

03.11.2012 16:23
Başbakan Erdoğan, 3 Kasım 2002'de iktidara gelen AKP'nin 10 yıllık iktidarını anlattı.

Bugün 3 Kasım 2012. Bundan tam 10 yıl önce Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 342'lük bir oyla iktidara geldi. Aradan geçen 10 yılda 3 genel seçimi de kazanan AKP bugün iktidarının 10. yılını yaşıyor.

Kızılcahamam'da kampa giren AKP'de Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmayla partisinin iktidardaki 10 yılını anlattı.

İşte Erdoğan'ın uzun konuşmasından satırbaşları;

BUGÜN YANİ 3 KASIM BİR MİLAT

Kolay değil 10 ve ard arda yapılan seçimler ve bu seçimler arasında kazanan bir parti Ak Parti. Geleceğimizi nasıl planlayacağız onu konuşacağız. 11 yılımızı geride bıraktık. 3 Kasım tarihi sadece Ak Parti için değil, milletimiz için bir milat oldu. Karanlık tünelden aydınlığa çıktı Türkiye. Milletimiz bizi hiç yalnız bırakmadı. Desteğini hiç eksik etmedi. Siyasi hayatında bizim kadar istişare toplantısı geleneği olan bir başka parti bulunmuyor. AK Parti bir ekip hareketi, bir gönül hareketi olarak ortaya çıktı. Her sorunun takipçisiyiz. Senlik benlik kavgasında değiliz. AK Parti'yi ayakta tutan omurgadır.

"AK PARTİ BU MİLLETİN TA KENDİSİDİR!"

Biz hepimizi AK Parti'yiz diyoruz. Nasıl seçimlerde aynı yoldan geçmişiz biz, aynı sudan içmişiz biz, aynı dağın yeliyiz biz diye meydanları inlettiysek burada da AK Parti'ye gönül verenlere teşekkür ediyorum. AK Parti'nin hücrelerini oluşturan birimlerde görev alan her arkadaşım bu ekibin bir parçasıdır. AK Parti bu milletin ta kendisidir Bu çatının altında istismarı, yalanı bulamazsınız. Bu çatının altında haksızlığı göremezsiniz. Adem odur ki koymalı her yerde bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser sözünden hareketle sadece eser bırakmaya çalışıyoruz.

"10 YIL ÖNCE TÜRKİYE BİR SEÇİM YAPTI!"

Eserlerimizle bu dünyaya damgamızı vurmak istiyoruz. 10 yıl önce Türkiye çok kritik bir seçim yaptı Demokrasiden, ekonomiye her alanda değişim sürecine girdi. Siyasi çekişmelerin, sosyal gerilimlerin kasvetli havası vardı. Yepyeni bir ümitle, heyecanla artı onlar geride kalıyor, aydınlık gelecek başlıyordu. 3 Kasım'da ortaya çıkan AK Parti'nin zaferi değil, aziz milletin siyaset ve yönetime el koyması, kötü gidişata dur demesiydi.

"3 KASIM TARİHİ BİR BAŞLANGIÇTIR!"

Millete efendilik taslayanlar gitti, millete hizmetkar olanlar geldi. Cumhuru hor gören, Cumhuriyet istismarcıları gitti, gerçek cumhuriyetçiler geldi. 3 Kasım tarihi bir başlangıçtır. 11 yıldır yapamadıklarımızı söylemedik. Söylediğimiz her şeyi yaptık.

"BU TAVSİYEME DİKKAT!"

Bazı gözleri olup görmeyenler, dilleri olup konuşmayanlar var. Onlara söyleyecek bir şey yok. Çünkü gözlerini kapayanlar için dünya hep karanlıktır. Tavsiye ediyorum gözlerini açsınlar.

"EĞİTİMDE YENİ DÖNEM"

Eğitimde yeni bir dönem başlattık. Bütçede eğitime verilen payı 7,5 milyardan 39 milyara çıkardık. Bazı aksaklıklar olabilir, bu düzelecek. İsteyenlere Kuran-ı Kerim dersi verilecektir. Hamdolsun ki başvurular oldukça fazla. Zorlama yok. 470 bin civarında öğrenci müracaat etmiş. Nelerin engellendiğini göstermesi bakımından bu çok önemli.

"OSMANLI'DAN BERİ SÜREN UYGULAMAYA SON VERDİK!"

Bazı TV kanallarında "ben öğretmen oldum atanmıyorum" diyen insanlar var. 10 yılda 358 bin öğretmen atadık. Herkes öğretmen olabilir. Ama atama için devletin imkanlarının müsaade etmesi lazım. Bodrum katlarında beden dersi yapılırdı. Şimdi spor salonlarına geçiyoruz. Osmanlı'dan beri süren harç uygulamasına son verdik. Her ilde üniversite kurarak gençliğin bütünleşmesini sağlamayı amaçladık. Burs, kredi ve beslenme yardımlarını arttıracağız. Beslenme yardımı artmış olacak. Doktora, öğrencilere 780 lira ödüyoruz.

"SİZE HİÇ UNUTAMADIĞIM BİR ANIMI ANLATACAĞIM!"

Kamu hastanelerini tek çatı altında topladık. Hiç unutmuyorum. Ankara özel bir hastaneyi ziyaret ediyorum. Bizi görünce nasıl bir duaya başladı. "Allah sizden razı olsun, ben sayenizde burada ameliyat oldum, sağlığıma kavuştum. Yoksa hayvanlarımı satacaktım tedavi olmak için" dedi. ''Yok amca biz görevimizi yaptık'' dedim. Niyet hayır olunca akıbette hayırlı oluyor. Aile hekimliği sistemini getirdik. Biz artık televizyon ekranlarında kızaklar üzerinde çekilen hasta görmek istemiyoruz. Evde sağlık hizmeti uygulamasını hayata geçirdik. Şimdi de dev şehir hastanelerini kuruyoruz.

"BEN YAPTIM OLDU, OLMAZ!"

Yargı da, yürütme de, yasama da kendini değişime tabii zihni noktada değişime tabii tutmalı. Ben yaptım olmaz. Adalet Sarayı ismini de biz koymadık halk koydu. Yüksek yargının iş yükümü azalttık.

"2015'TE HİZMETE AÇIYORUZ!"

Türkiye'de milletimizin literatüründe bölünmüş yol yoktu. Bunu AK Parti yarattı. 15 bin 800 kilometre duble yol yaptık. 3. boğaz köprüsünü ve otoyolu 2015 yılında hizmete açıyoruz.

"EŞİME SESLENİYORLAR!"

Ana muhalefetçiler var ya, yandaşlar var ya hani biz cumhuriyetçiyiz diyenler buna da karşı çıktılar. Taksim'de bir dernek kurmuşlar hayırlı olsun. Taksim'de çalışma yapıyoruz ya istemeyiz diyorlar. Taksim meydanında trafiğin yeraltına alınmaması için dernek kurmuşlar. Eşime ve belediye başkanımızın eşine sesleniyorlarmış. Bayanlar daha hassasmış.

"GAFİLLER! KENDİNİZE GELİN..."

Ey gafiller kendinize gelin. Ben doğma büyüme Kasımpaşalıyım o Taksim'in çilesini bilirim. Özgürlük birilerinin özgürlük alanına girmek değildir. Taksim kışlasının mimari olarak güzelliğini eleştirenler görmemiştir. Görmeden yazıyorlar. Bu ülkede yeni bir şey yapılmasın da yeni olursa olsun.

"KILIÇDAROĞLU'NUN HEYECANI ARTABİLİR!"

Marmaray dünyada ses getirecek. 2013'te açacağız. Rize'yi Erzurum'a bağlayacak tünelin çalışmaları başladı. Bu yol kış boyu kapanırdı. Bitince artık Erzurum ile Rize arası trafik yoğunlaşacak. 2015'te tamamlanacak. Hızlı trenleri ve ilgili malzemeleri ülkemizde üretmeye başladık. Sayın Kılıçdaroğlu bunları iyi takip et, heyecanın artabilir, özellikle rica ediyorum gel takip et. Kıbrıs'a Anamur'dan su götürüyoruz. Aynı şekilde elektrik de vereceğiz. Güney Kıbrıs'a da verebiliriz. Yazık paslı paslı sular içiyorlar.

"MERKEL BANA THY İLE İLGİLİ..."

Almanya seyahatimizde Merkel bana şunu teklif etti, 'Lufthansa ile Türk Hava Yolları'nı ortak işletmeciliğe sokalım'. 'Tamam' dedim. Zaten bizim de şu anda projelerimizin içinde var ve Türk Hava Yollarımız ile Lufthansa böyle bir müşterek adım inşallah atabiliriz, atacağız.

TERÖR OLAYLARI

Ülkemizdeki ekonomik ve sosyal kalkınmanın önündeki engel terördür. Ben Kürt kardeşlerimize buradan bir kez daha seslenmek istiyorum. Öldürülen teröristin ailesine devlet sahip çıktı ve o teröristin kardeşi hukuk fakültesinde okuyor. Biz sizi yaradandan ötürü seviyoruz. Ama siz insanlıktan nasibini almamış bu terör örgütüyle aranıza duvar örün, Bunlar sizi istismar ediyor.

TERÖRÜN TÜRKİYE'YE MALİYETİ

Terörün bu güne kadar bu ülkeye maliyeti 300-350 katrilyon! Bu rakamlar bu ülkeye hizmette kullanılmış olsaydı ah benim doğulu kardeşim o böyleye yatırım girer miydi girerdi, istihdam sorunu olur muydu muhtemelen kalmazdı. Hakkari'de havaalanı yapıyoruz bunlar engelliyor, biz yola devam ediyoruz. Şırnak'a havaalanı yapıyoruz bunlar yakıyor yıkıyorlar, ama biz yine de yola devam ediyoruz. Üniversite yakıyorlar, anaokulu yakıyorlar. Bunların insana değer vermek gibi bir durumu var mı yok. Bunlar çocukların okula gitmesini engelleyecek kadar merhametsizler, Bunların nesillerimizin geleceği açısından bir dertleri yok bunlar sadece vuracaklar yıkacaklar yakacaklar.

ZERDÜŞT HACCA GİDER Mİ?

Biz esrar tarlalarını yakınca tepki gösterdiler niye çünkü bunlar esrar tüccarı. Oradan teröre kaynak aktarıyorlar. Almanya'da Merkel'e de dedim, Almanya'nın göbeğinde çadır kuruyorlar, terörist başının posterini asıyorlar. Almanya'da zekat topluyorlar, Hac'a gönderiyorlar. Zerdüşt'ün hac diye bir şeyi olur mu? Bunların İslamla uzaktan yakından alakası olabilir mi?

Alternatif cuma namazları kılıyorlar, alternatif cumhuriyetçiler gibi. Türkiye cumhuriyeti bizim namusumuzdur, onurumuzdur, haysiyetimizdir.

 

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri