Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan alkole savaş açtı

27.04.2013 01:31
Başbakan Erdoğan Global Alkol Politikaları Sempozyumu'nda alkolle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte konuşmadan satır başları;

Çağdaşlaşacağız denerek taklitçi bir anlayışla alkol teşvik edilmeye başlandı. Tek parti iktidarı döneminde alkol teşviki o kadar abartılı bir politikaya döndü ki afişler asıldı alkolün faydaları anlatıldı. Alkollü bir içki olan bira bazı kitaplarda maalesef milli bir halk içkisi olarak takdim edildi. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.

O kadar ki bazı aileler sağlığa faydalı diye lanse edilen birayı çocuklarına içirmeye başlamışlardır. Şunu çok iyi anlamalıyız; alkol bağımlılığının yaşam tarzı olarak sunulacak hiçbir yanı yoktur. Yapılan tespitlere göre dünya nüfusunun yarısı alkol tüketiyor. Alkol ölüme neden olan 3 faktörden birisidir. 

Alkol kullanımı bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar üzerinde etkisi bulunuyor. Alkolün bütün bunlardan daha yıkıcı faktörleri de var elbette. Şiddet, diğer suçlar ve trafik kazaları...

 

Alkollü olarak suç işlenmesini hafifletici sebep olmaktan çıkarmak için çalışma yapıyoruz.

Biliyorum bazı medya grupları bana saldıracak. Milletimin sağlığı için varsın saldırsınlar. 

Alkol nedeniyle nice yuvalar yıkılıyor, çocuklar yetim kalıyor. Alkolün sosyal hayata ciddi zarar verdiğini görüyoruz. 

Yeşilay'ın attığı adımlarda biz de yanında olacağız. Güçlü STK'nın uluslararası alanlarda yapacağı şeyler gelecek kuşaklar için arazi tohumlaması olacaktır. Bu çerçevede sağlıkta dönüşüm uygulamalarını devreye soktuk.

Tütün kullanımının azaltılması konusunda önemli bir adım attık. Alkol tüketimi konusunda Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışıyoruz. 

Gazetelerdeki alkol reklamlarının yasaklanmasını sağlamak için çalışıyoruz. Sigara paketleri gibi alkollü içkilerin de üzerine uyarı koyacağız. 

Ebeveynlerin sağlıklı gençler yetiştirmek için çok önemli rolleri vardır. Anne babalar, çocuklarınızı alkolden uzak tutmanın adımlarını atın.

Alkolle ilgili yaptığımız her düzenleme tek parti dönemine dayanıyor. Alkolle ilgili attığımız her adımı çarpıtmak Cumhuriyetin özüne aykırıdır. İktidarımızda hiç kimsenin yaşam tarzına yediğine içtiğine karışmadık. Özgürlüklerle toplum sağlığı arasındaki ince çizgiyi korumak zorundayız. Sempozyumun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Bu haber toplam 4788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri