Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ASKON Genel Kurulu'nda konuştu

12.01.2013 12:32
Başbakan Erdoğan ASKON Genel Kurulu'nda ekonomide gelinen noktayı ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

ASKON Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, Paris'te düzenlenen saldırı olayının süreci sabote etmeye yönelik bir saldırı olduğunu

belirterek, "Fransa bu olayı derhal aydınlatmalıdır" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

- Afrika'nın kara bir talihi var. Yüzlerce yıl içiçe olduğumuz Afrika'dan önce Osmanlı'yı çıkardılar sonra kuruttular. Afrika ile yeni bir süreç başlıyor. Afrika'da şu anda 31 büyükelçiliğimiz var. Hedefimiz Afrika'nın tamamında büyükelçilik açmak.

- 2012'nin ilk 6 ayında ihracatımızı 12 milyar dolara çıkardık. Afrika'yı elmas kıtası olarak değil, dostlarımızın yaşadığı bir kıta olarak görüyoruz...

- Biz şu anda Afrika ile bir Hakkaniyet hattı kurmanın çabasındayız.

- Bu can bu tende olduğu sürece her yere ulaşacağız.

- Elimiz her yere değicek, ayağımız bu canda oldukça her yere ulaşacak. Biz nasıl ecdadımız şuralara gitti diyorsak inşallah bizim kuşağımızda bizi böyle anacak. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz 10 yılda Türkiye'yi 3 kat büyüttük. 

- 36 milyar dolardan aldığımz ihracatı 152 milyar dolara ulaştı. Merkez Bankası rezerveni 27,5 milyardan 122 milyar dolara çıkardık. 
 
- Vergi faiz gelirlerini karşılamıyordu. Ancak şu andaki faiz toplanan verginin yüzde 15'ini ancak buluyor.
 
- IMF'e borcumuzu 850 milyon dolara düşürdük. IMF'ye borç verecek hale geldik. Bizden borç istediler  5 milyar dolar borç vereceğiz.
 
- Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'yi 3 kat daha büyüterek millete verdiğimiz sözü tutacağız.
 
- Tüm bunlar bir zihniyet devrimidir. 

- Kanal İstanbul projesinin ihalesini bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştireceğiz. 

- Teörö acıdan gözyaşından başka bir şey vermedi. Teörürn hiçbir bahanesi olamaz. Benim Kürt kardeşim devletin kademelerinde en üst düzeyde yer almıştır.

- Şiddet fikri olmayanların, fikrine güvenmeyenlerindir. Şiddet arkasında halkı, hayır duası olmayanlarındır.

- Terörün bahanelerini ortadan kaldırdık. Son 10 yılda terör meselesini çözmek için çok çaba sarfettik.

- Terörle mücadelede yalnız bırakıldık. Yazılı ve görsel medya destek vermedi. Attığı başlıklarla adeta teöröre destek vermişlerdir. Muhalefet partileri bize destek vermedi. Tam tersine köstek oldu. Öneri istiyoruz, öneri yok. 

- Ben 3 arkadaşıma talimat verdim, siz de 3 arkadaşınıza talimat verin, yasaysa yasa, önergeyse önerge verelim. 4 ay oldu ses yok. Bu konuda yapabilecekleri ileri sürecekleri bir önerileri yok.

- Hamdolsun benim vatandaşım bunlara prim vermedi. Hakkın ve hakikatın yanında oldu. Bugün ya da yarın, er ya da geç bu sorunu aşacağız. Ayakbağı olan bu cerahat sökülüp atılacak.

- Yeni süreçten umutluyuz ama aynı zamanda temkinliyiz, tedbirliyiz. Önümüzdeki süreçte engellemeler yaşanacağını biliyoruz ama yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. Bu işin kuralları neyse kullanıyoruz, kullanacağız.

- Paris'teki olay terör örgütünün hesaplaşması da olabilir. Süreci sabote etmeye yönelik bir girişimdir. Fransa'dan olayı aydınlatmasını ve suçlulalrı bulmasını talep ediyoruz. 

- Sakine Cansız 2007'de yakalandı. Türkiye'nin iade talebine rağmen serbest bırakıldı. İnterpole bu terörist yerini bildirdik hiçbir şey yapmadı. Fransa bu olayı derhal aydınlatmalıdır. Fransa bu teröristlerle nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu derhal açıklamalıdır.

- BDP'liler örgüt içi hesaplaşma olduğunu sorgusuz sualsiz reddiler çünkü ucu kendilerine dokunacak. Mazlum Doğan ve Mazlum Korkmaz gibi nice çocuk kurşuna dizildi. 5 tane kadınıda böyle katlettiler.

- Mehmet Şener yine örgüt tarafından infaz edilmiştir. Bunların cibiliyetinin gereği bu. Bunu yapıyorlar. Bugün cinayetleri sorgulayamadıkları gibi sürece sahip çıkamıyorlar.

 

ROTAHABER

Bu haber toplam 2352 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri